Zaza Dili ve Edebiyatı Nedir Hakkında Bilgi

Zaza Dili ve Edebiyatı Nedir Hakkında Bilgi


Bölüm Hakkında Bilgi

Kürtçe dil olarak geniş bir coğrafyada kullanılmakta olup bu dilde makalep okuyan insanlara olan gereksinim her geçen gün çoğalabilmektadır. Lisans seviyesinde eğitim öğrenciler pedagojik formasyon aldıklarında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında öğretmen olarak vazife alabilir.

Ayrıcana mahkemelerde resmi tercüman olabilecekleri ve benzeri, üniversiteler, TV Kanalları, özel şirketler, dil kursları ve çeviri ofislerı ve benzeri kamusal ve özel alanlarda rahat bir biçimde iş imkanına sahip olabileceklerdir.

Zazaca, UNESCO doğrulusunda koruma altına alınmış olup, yakın bir ileride yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan diller arasında bulunmaktadır.

Geniş bir halk kitlesi doğrulusunda hususşulan Zazaca, Mezopotamya bölgesinin en eski dillerinden biri olarak kabul edilmektedir. Hedef Zazacayı kesintisiz bir biçimide hususşup yazabilen, Zaza dili edebiyatına vâkıf, classic ve çağdaş yapıtlar ile alakalı incelemeler yapabilecek derecede bilgi sahibi öğrenciler eğitmektir.

Hangi Dersler Var ?

Gramer dersleri başta olmak suretiyle, eski edebiyat, halk edebiyat ve çağdaş edebiyat ile alakalı dersler ağırlık kazanmaktadır.

Gereken Genellikler

Zaza Dili ve Edebiyatı alanında okumak isteyen öğrencilerden bu alanlar ile alakalı rastgele bir kalite istenmemektedir. Zazaca rastgele bir imtihan yapılmamaktadır.

Kazanılacak Ünvan

Zaza Dili ve Edebiyatı lisans diploması.

Çalışma alanlari

Bu bölümlerden mezun olan öğrenciler evvelcelikli olarak Milli Eğitim Bakanlı’na bağlı okullarda Zazaca seçmeli derslerine girerler.

Mutlaka İnceleyin  Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü Nedir Hakkında Bilgi

Özel Koşul Varmı

Staj Var mı

YAZAR HAKKINDA

Mustafa YILMAZ Mustafa YILMAZ Hacettepe Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunuyum. Fizik derslerine girdiğim için ana dalım fizik olmakla beraber biyoloji ve kimya konusuna da hakimim. Ayrıca, öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerle iletişimim sayesinde diğer dersler konusunda da yardımcı olabilirim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Puan Hesaplayın
  • YORUM