Sınav Sistemleri
Geleceğin için
Yükseköğretim Kurumları Sınavı Rehberlik Sitesi
YKS’de İptal edilen Soru Var mı ?
Sosyal Medyada Paylaş
14 Temmuz 2018
Sınav Sistemleri

YKS’de İptal edilen Soru Var mı ?

YKS’de soru iptali var mı? ÖSYM Başkanı açıkladı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, soru iptaliyle alakalı şu şekilde dedi: “YKS’nin bütün oturumlarının imtihan sorularını ve yanıt anahtarlarını 1 Temmuz Piyasa akşamı internet sitemizden yayımladık. Şu ana kadar rastgele bir bozukluğun iptali söz hususu değil.”

YKS’DE SORU İPTALİ VAR MI? ÖSYM BAŞKANI AÇIKLADI

Özer, üniversite giriş imtihanlarının önceki senelerde değişik tarihlerde gerçekleştirildiğini, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ise bu sene ilk kez aynı hafta sonu yapıldığını söyleyerek bütün süreçlerin buna göre organize edildiğini söyledi.

YKS’nin bütün oturumlarının problemsiz şekilde tamamlandığını altını çizen Özer, şu şekilde konuştu:

“Çok büyük bir organizasyon gerçekleştirdik. 4 milyon 548 bin 224 imtihan kitapçığı ve yanıt kağıdı basıldı. 150 bin imtihan evrakı kutusu kullanıldı. Sınav evraklarının naklinde 428 tır ve 1 uçak kullanıldı. Sınav evraklarının şehir içi nakliyesinde 6 bin 500 vasıta kullanıldı. Üç oturumda toplam 14 bin 867 imtihan binası kullanıldı. Yine üç oturumda toplam 243 bin 56 imtihan salonu kullanıldı. Bu imtihan şu ana kadar lojistik olarak ÖSYM’nin tarihinde bir hafta sonucunda gerçekleştirdiği en büyük imtihan organizasyonudur. YKS’nin bütün oturumları rastgele bir problem yaşanmadan tamamlandı.”

 

40 GÜN KAPALI KALDILAR

Sınav evraklarının hazırlanması, basımı ve paketlenmesinin 40 gün sürdüğünü izah eden Özer, “Bu süre, ÖSYM’nin 44 senelik tarihinde sarfedilen en uzun kapalı alan süresidir. Uzmanlarımız ve matbaa çalışanları, her türlü iletişimi kesilmiş kapalı ortamda 40 gün geçirdiler. Ramazan Bayramı’nda da kapalı alandaydılar. Çok büyük fedakarlık gösterdiler. Bu arkadaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.

Mutlaka İnceleyin  15 Yeni üniversite Kurulacak

SORU İPTALİ YOK

Özer şu şekilde dedi: “YKS’nin bütün oturumlarının imtihan sorularını ve yanıt anahtarlarını 1 Temmuz Piyasa akşamı internet sitemizden yayımladık. Şu ana kadar rastgele bir bozukluğun iptali söz hususu değil.”

Sınav evraklarını getiren vasıtaların rastgele bir problem yaşanmadan merkeze ulaştıklarını belirten Özer, değerlendirme sürecinin başladığını, imtihan neticelerini 31 Temmuz’da açıklayacaklarını söyledi.

 

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır