YKS ve TYT Sistemindeki Değişiklikler ve Yenilikler Nelerdir

YKS ve TYT Sistemindeki Değişiklikler ve Yenilikler Nelerdir

YKS ve TYT Sistemindeki Değişiklikler ve Yenilikler Nelerdir

Öncelikle bu yazıda yeni sınav sistemi olan YKS ve bu oturumdan önce girilmesi gereken zorunlu bir sınav olan TYT sınavı nedir  TYT ve YGS arasındaki benzerlik nelerdir şimdi biraz bunlardan bahsedelim.

Arkadaşlar YGS sınavı isim değiştirdi diyebiliriz biraz ufak tefek değişiklikler de olmadı değil ancak genel olarak bu sisteme alışmak için TYT sınavını YGS ve YKS sınavını ise LYS diye düşünebilirsiniz. Eğer eski sisteme haşır neşir olan yeni sisteme alışmakta zorluk çekiyorsanız bu şekilde düşünmek oldukça mantıklı bir davranış olabilir. Peki YGS gitti yerine TYT geldi neler getirdi bu TYT şimdi bunlardan biraz bahsedelim, öğrenciler yeni sistemde nelerle karşı karşıya kalacak bunlara bir göz atalım.

Eski sistemde de şimdiki olduğu gibi tüm dersler varken soru sayısı 160 dan 120 ye indirilmiş durumda. Hal böyle olunca sorularda da azaldı ve sistem değişti netice olarak sayısal öğrencilerinin eğer ilk 50 bine girme gibi bir hedefi varsa mutlaka sözel konulara da bakması ve sözelden de net yapması gerekmektedir. Dereceye girmek veya ilk 50 bini hedefleyen sayısalcılar alan dışından da net yaparak puanlarını hesaplatabilmektedirler.

Eşit ağırlıkçılar için ilk 30 bini hedefleyen adaylar mutlaka fen bilimleri alanından da net yapmaları gerekmektedir. Eski sistemde öğrenciler ilk 10 binin içine girmek için hiç fen yapmamışken Mat2 bölümü ve diğer derslerden full çekerek rahat bir şekilde ilk 10 bine girebilmekteydiler. Ancak yeni sistemle bu mümkün olmamaktadır.

Sözelciler için ilk başta tarih yok denildi sonradan geri geldi falan karışık durumlar gelişti. Ancak sonuç olarak şuan sözelciler edebiyat ve sosyal bilgiler çözmenin yanı sıra matematik den de bakabildiğiniz kadar bakmanız gerekiyor, yani matematik burada sizi öne çıkartarak temel güç olabilir. Sonuç olarak edebiyatın ve sözelin yeri başka matematiğin yeri başkadır.

Şuan elimizdeki verilere göre baktığımızda bir eşit ağırlıkçının fen çözmesi ne kadar puan getirecek? Sorusunun cevabı maalesef ki bilinmiyor, henüz yeni bir sistem olmasından dolayı puan hesaplamaları şuan için yapılmadı.

Bu bilgilerin dışında yine bu sınavlarda da açık uçlu sorular sorulacaktır, bu her zaman yeni sistemler için kabullendiğimiz soru türlerinden birisidir. Bu yüzden açık uçlu sorulara da her zaman bakmak ve çalışmak gerekmektedir.

Sözel ve dil bilgisi alanlarına hakim olan bu alanın öğrencileri de fen bilgisi sorularını çözebilmektedir ancak bunun şuan ne kadar puan getireceği konusunda kesin bilgi yoktur.

Sonuç olarak arkadaşlar birkaç durumdan bahsedip yazıyı noktalamak istiyorum. Sınava az bir süre kalmış durumda. Sınava doğru ilerleyen bir arabanın içinde olduğunuzu hayal edin. Evet sistem değişti, evet sinirliyiz, evet bazı yanlışlar yapılıyor, evet 2-3 yılda bir sistem değişmesi çok kötü ve öğrencilere yapılan en büyük haksızlık.. Doğru sinirlenmekte ve kızmakta sonuna kadar haklısınız. Ancak şunu kendinize sormalısınız “haklı mı olmak istiyorsunuz? Mutlu mu?” Mutlu olmalısınız, çünkü şu an başka bir çaremiz maalesef ki yok, sizler ancak bu bizi ters köşe yapan kişilerin karşısına çıkabilmek için çok iyi ders çalışarak iyi yerlere gelerek, bizlerin çektiği durumları gelecek nesillerin yaşamaması için gerekli adımları atabilirsiniz. Türkiye’nin geleceği siz değerli öğrencilere emanettir bu yüzden haklı olup sinir olmak yerine, mutlu olun ve sınava odaklanın. Bu süreçte sizin konsantrasyonunuzu kimsenin e bozmasına izin vermeyin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Puan Hesaplayın
  • YORUM