Sınav Sistemleri
Geleceğin için
Yükseköğretim Kurumları Sınavı Rehberlik Sitesi
YKS ve TYT net arttırma yöntemleri nelerdir?
Sosyal Medyada Paylaş

YKS ve TYT net arttırma yöntemleri nelerdir?

YKS ve TYT net arttırma yöntemleri nelerdir

Arkadaşlar biliyorsunuz YGS ve LYS eğitim sistemi değişti ve yerine biraz farklılaştırılmış olan TYT ve YKS sistemi getirildi. Genel bakış açısında eski sisteme benzer olan bu sistem detaylara inildiğinde bir takım değişiklikler olduğunu görebilmekteyiz.

YKS ve TYT net arttırma nasıl yapılır şimdi bu yazıda bununla ilgili sizlere önerilir ve fikir önerileri sunacağız. Elbette sınava girip şunları yaparsanız netleriniz direkt olarak artar diyemeyiz, fakat netlerin artışında olumlu yönde artış sağlayacak bir takım unsurlar vardır bunların neler olduğundan sizlere bahsedeceğiz. Şimdi başlayalım isterseniz arkadaşlar.

TYT sınavında sürenin kısıtlı olmasından dolayı temelde bu sınavda yüksek net yapmak için neler yapmanız gerektiğine ilişkin bilgileri sizlerle paylaşacağız. Öncelikle netleri artırmak için sınav öncesi yapılması gerekenler ve sınav esnasında yapılması gerekenler olmak üzere iki ana başlığa ayıracağız. Sınav öncesinde sınava ilişkin netleri artırmak için birtakım çalışmalar yapabilirsiniz. Peki bu çalışmalar neler olabilir? Sınav süresi yaklaşmadan bol bol deneme çözerek test çözme kabiliyetinizi artırabilirsiniz.

TYT sınavında matematik için 40 45 dakika gibi bir zaman ayırmanız gerekmektedir. Bunun yanında Türkçe için de aynı şekilde benzer bir zamanı ayırmanız gerekmektedir. Paragrafları daha hızlı okuyorsanız 35 dakika Türkçe için ayırıp matematik için biraz daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Peki sınav öncesi hangi uygulamalar ile sınavda test çözme sürelerini kısaltabiliriz?

Mutlaka İnceleyin  Muhasebe ve Finans Bölümü

Arkadaşlar öncelikle matematik sorularında konularda eksiğimiz varsa tekrar bir üzerinden geçmeliyiz, eğer eksiğinizin olamdığını düşünüyorsanız bundan son bol bol deneme ve test çözmemiz gerekecektir. Matematikde özellikle en çok vakit harcanan bölüm problem sorularıdır, bu sorularla ilgili olarak bol bol alıştırma ve test çözerseniz sınavda işinizin daha kolay olduğunu ve hızınızı arttırdığınızı göreceksiniz.

Sınavda net arttırmanın yolu soruları doğru okumak ve hızlı çözmekten geçiyor. Doğru okumalıyız çünkü yanlış şıkkı işaretleyebiliriz, hızlı okumalıyız çünkü diğer sorulara da yeterli zaman kalmalıdır. Bu yüzden YKS ve TYT sınavlarında netlerimizi arttırmak için öncelikle bu konulara dikkat etmeliyiz. Yani Doğru okuma ve Hızlı çözmek bu iki kuralı beynimize kazımamız gerekiyor.

Bunların dışında netlerimizi arttrımamız için deneme yaparken en fazla hangi sorularda vakit kaybı yaşıyoruz? Bunu gözlemleyerek, paragraf sorularında çok vakit kaybediyorsak bu konuda paragraf sorularına daha çok ağırlık vermeli, matematik problemlerde vakit kaybediyorsak yine aynı şekilde matematik problemlere daha fazla zaman ayırmalıyız. Hemen hemen her soruda eşit zaman harcıyorsak da bol bol deneme çözerek kendimizi en iyi şekilde sınava hazırlayabiliriz.

Problem sorularında öğrencilerin bildikleri soruları yaptıkları bilmedikleri sorularda ise çok vakit kaybettikleri ya da boş geçtikleri görülebilmektedir. İşte bu öğrencilerin yaptığı büyük yanlışlardan birisidir. Eğer denemelerde boş geçtiğiniz veya yanlış yaptığınız soruların üzerinde durmuyorsanız bu sınav öncesi yapılan en büyük hatadır.

Mutlaka İnceleyin  2020 TYT YKS GERİ SAYIM SAYACI - TYT Kaç gün kaldı

Evde yaptığımız denemelerde hangi soruları yanlış yapıyorsak bu soruların çözümlerini detaylı olarak incelemeli, hatta bu konuda testler çözmeli ve bu konuyu iyice öğrenene kadar üzerinden geçmeli ve konuyu iyice irdelemeliyiz aksi taktirde bu konudan çıkabilecek 3 soru bizim ters köşe olmamıza sebep verecektir.

Sınav içindeki psikoloji de çok önemlidir. Sınavı sürekli kazanamama psikolojisi ile çözen bir kişinin sınava geç kaldıktan sonra zorla sınava yetişip sınav giren bir kişinin psikolojisi aynı değildir. Sınavı rahat ve bildiğiniz soruları doğru şekilde yapabilmek için, sınav vaktinden saatler önce sınav binasında hazır şekilde beklemelisiniz.

Sınav binasına erken gitmenin pek çok faydaları vardır, örneğin kaybettiğiniz veya unuttuğunuz bir evrakı tekrardan çıkarma şansınız olabilirken son anda sınava yetişen bir kişi ise bu durumu telafi edemeyeceğinden sınava girmesi mümkün değildir.

Bu yüzden arkadaşlar sınav içindeki psikolojinizi rahat tutmalısınız, sınav esnasında ne çok rahat ne çok heyecanlı olarak sınava girmeniz sizin daha başarılı olmanızı etkileyecek bir unsurdur.

 

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır