Sınav Sistemleri
Geleceğin için
Yükseköğretim Kurumları Sınavı Rehberlik Sitesi
YGS Türkçe Soru Çözme Taktikleri
Sosyal Medyada Paylaş
22 Ağustos 2014
Sınav Sistemleri

YGS Türkçe Soru Çözme Taktikleri

Bir derse ait tüm bilgileri bilseniz dahi bu dersin sorularını yeterince hızlı çözüp, yeterince net çıkaramayabilirsiniz. Daha az bilgi ile daha çok doğruyu en kısa zamanda çözebilmeniz için; o derse ait bazı taktikleri bilmeniz büyük önem arz etmektedir. Ygs Türkçe dersi için uygulayabileceğiniz bu taktikler ile 40 adet Ygs Türkçe sorusunu 20 dakikada bitirmeniz mümkün olacaktır; ancak bunun bir anda olmasını beklemek yerine, sabredin ve vereceğimiz taktik ile kendi taktiklerinizi birleştirerek, sizin için en iyi yöntemi bulun.

Paragraf soruları, birçok öğrencinin en çok zorlandığı ve en çok harcadığı bölümdür. Bu bölüme ait soruları çözerken, öncelikle paragrafı okumak yerine soruyu ve ardından da şıkları okuyun. Eğer şıklarda, hangisidir diyor ise; paragrafı okurken doğru cevabı aradan çekmeye çalışın.

Öncelikle şıkları, ardından ise; paragrafı dikkatli ama seri bir şekilde okursanız, paragraf ne kadar uzun olursa olsun en fazla 1 dakika içerisinde sorunun çözümüne ulaşmış olmanız gerekmektedir. Siz, daha fazla zaman harcamaktaysanız, bu konu üzerinde kendinizi geliştirmelisiniz. Gelişi güzel bir hesap ile yarım saat içerisinde Ygs Türkçe sorularını tamamlamış olursunuz. Bol soru ve bu taktiği geliştirme yöntemi ile de Ygs Türkçe sorularını tamamlayacağınız süreyi, 20 dakikaya kadar indirmeniz mümkün olacaktır. Dikkat etmeniz gereken nokta ise; son 1-2 ay gibi kısa bir sürede bu yöntemi uygulamaya başlamayın ve henüz ilk uygulamalarınızda muazzam bir başarı beklemeyin. Her zaman alışkanlıklardan vazgeçmek zaman alıcıdır.

Mutlaka İnceleyin  Ygs Matematik Soruları İçin Taktikler

ygs-turkce-soru-cozme-taktikleri

Çözmüş olduğunuz  Ygs Türkçe sorularında, hangisi doğru değildir diyor ise de; okuduğunuz şıklara ait cümleleri, paragrafta bulun ve yanına doğru olduğunu belirtecek bir işaret koyun. Boşta kalan şık doğru cevap olacaktır. Klasik çözüm yöntemi yerine bu yöntemi uyguladığınızda, paragrafı 2 kere okumanıza gerek kalmayacaktır. İlk zamanlar farklı bir yöntem denediğiniz için; zorlanacak olsanız da kısa sürede doğru sayınızın arttığını, harcadığınız zamanın ise; azaldığını göreceksiniz.

 Ygs Türkçe soruları, en çok süre kaybedilmekte olan bölümdür. Bu yöntemler ile, daha az zamanda, daha çok Ygs Türkçe sorusu çözmeniz mümkün olacaktır.

Ygs matematik soru çözme taktikleri yazısına gitmek için; tıklayın. 

Lütfen, aşağıdaki sosyal medya butonlarından yararlanarak, yazılarımızın daha fazla kişiye ulaşması için yardımcı olun.

22 adet yorum var.

 1. Gerçekten Türkçe diyoruz ana dilimiz diyoruz ama öyle sorular çıkıyor ki onlarla uğraşacağız diye diğer sorulara zaman kalmıyor. Türkçe sorularını çözmek için verdiğiniz bu taktiklerinizden yararlanacağım.Teşekkürler

 2. Ne mutlu bize, sizler için yararlı olduğunu bilmek.
  Sitenin devamını sağlayan sizden gelen güzel yorumlar olacaktır.
  Başarılar dilerim.

  • İlk uygulamada tüm soruları doğru yapmanızı beklemek, sabırsızlıktır.
   Yönteme alışır ve kendinize uyarlarsanız, büyük fayda görürsünüz. Beğenmezseniz, kendi tarzınızda devam edersiniz.

  • Önünüzde daha uzun bir zaman var, size netleriniz yeterli gelecekse zaten başka yöntem denemenize gerek yoktur.

 3. Yeterli değil tabi , peki tam oşarak nasıl yapıcam anlamadım uazıdan, şıkları okuyorum sonra paragraf sonra tekrar şıkları okuyorum , daha karışık gibi geliyorr

  • Bunu tüm paragraflarda yapman şart değil; ancak karışık olduğu için yapamadığınız pek çok paragraf oluyor. Burada şıkları okuyun ve hızlı bir şekilde paragrafı okuyarak, şıklar ile ilgili cümleler geçiyor mu diye bakın. Aksi takdirde tüm paragrafı anlamaya çalışıyorsunuz, uzun olunca karıştırıyorsunuz.

 4. Hizmet ettiği alan adına hayatımda gördüğüm en yararlı site lütfen bu işi bırakmayın ve devam edin harika hazırlanmış ama daha hala belli başlı eksikler var. Böyle bir şey yaptığınız ve kattıklarınız için teşekkürler

  • Böyle dönüşler biz çok memnun ediyor Oğulcan.
   Elbette ki dediğin gibi çok eksiklerimiz var.
   3-4 aydan beri varız ama sitede emeği geçen herkesin bir taraftan işe ve eve yetişmesi gerekiyor.
   Kendimizden ciddi zamanlar harcayarak yapıyoruz. Bu nedenle eksikler birden tamamlanmıyor.
   Bu arada, öncelik verilmesini istediğiniz konular var mı?

 5. Mesela matematik çözüm taktikleri çok güzel olmuş daha önce hiç bir hocamın demediği bir taktikle karşılaştım sadeleştirme sorularında ancak konu altında yalnızca bir iki örnek var. Ve benim gibi sayısal öğrencilerinin en büyük sıkıntısı fkb ve matematik alanındaki konu eksikleri bunları gidermek için piyasada çok güzel hazırlanmış video anlatım dersleri var eğer böyle bir konu açılıp insanlar birbiriyle bu konu hakkında bilgi alışverişi yaparsa çok yararlı olacaktır

  • Teşekkür ediyorum Oğulcan fikirlerin için.
   Soru çözüm taktikleri için zaman içerisinde daha çok yöntem paylaşmak istiyoruz sizinle ama videolar ve platformu kurmak için büyük bir teknik desteğe ihtiyaç var ve bizim ne yazık ki şu an için öyle bir teknik ekibimiz yok. Umarım ilerleyen zamanlarda bu da olacak. Soru çözüm taktiklerini ve çözümlü soruları mümkün oldukça arttırmaya çalışacağız.

   • Ben teşekkür ederim ama demek istediğimi anlatamadım galiba piyasada çok iyi ve benim sürekli ders dinlediğim hocalar var (örn: Behzat rasuli) bunun gibi faydalı olacak kişilerin ismini birbirimizle paylaşabileceğimiz bir konu açılabilir.

    • Kusura bakma Oğulcan anlayamamışım.
     Behzat hocanızın ismini yorumlarda soran arkadaşlarınıza verdim ama bununla ilgili ders ders önerilere yer verilecek bir yazı gerçekten güzel olur.
     Bunu söz en kısa süre içerisinde hazırlayıp, yayınlayacağız.
     Eksikler olursa da siz paylaşırsınız, onları da ekleriz.

 6. Sizle önceden yorumlarda konuşmuştuk zorlandığımı söylemiştim. Sonuçlar açıklandı yazmayı unuttum şimdi aklıma geldi. 482 Puan Aldımmm ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ÇOK İYİ BİR YÖNTEM <3

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır