YGS Paragraf Ana Düşünce Konu Anlatımı

YGS Paragraf Ana Düşünce Konu Anlatımı

Belirlenmiş bir konu hakkında yazılmış cümleler topluluğundan oluşan yazılara paragraf denir. Paragrafın da kendi alt başlıkları bulunur. Bunlar sırasıyla;

a- Başlık

Anlatılan konunun iki veya 3 cümle ile ifade edilmesidir. Bu paragrafa getirilecek en uygun başlık hangisidir? gibi soru kalıplarında cevabı bulabilmek için öncelikle anlatılan konunun ne olduğu tespit edilmelidir. Çünkü başlık işlenen konuyu içinde barındırır.

b- Ana düşünce

Yazarın yazıyı yazmadaki amacını bildirir. Paragrafta sorulan yazar niçin anlatıyor?, vermek istediği mesaj nedir?, niçin yazıldı? gibi soru kalıplarının cevabını oluşturur. Paragrafın içinde bir cümle öbeği olarak bulunabileceği gibi paragrafın genelinden çıkartılabilecek bir yargı da olabilir. Bu yazarın üslubuna göre değişiklik gösterebilir. Oysa, fakat, ama, o halde, son olarak gibi ifadeler paragrafın ana düşüncesine götüren ipuçlarıdır.

Ygs paragrafta ana düşünce soruları da uzun olmakla birlikte yazarın asıl anlatmak istediği nedir?, ne anlatıyor?, neden söz ediyor? gibi cümle sonlarına dikkat edilmeli önce buralar okunduktan sonra paragraf bir bütün şeklinde ele alınarak gözle takip edilerek okunmalıdır. Paragrafta da bir romanda olduğu gibi  giriş gelişme ve sonuç bölümleri bulunur. Yazar paragrafta savunduğu düşüncenin ana çizgilerini kanıtlarla ortaya döker. Ygs Türkçe paragraf ana düşünce soruları sayıca çok olmakla birlikte adayı zorlayacak şekilde iç içe geçmiş anlam bakımından birbirlerinden ayırması zor cümle dizilimlerinden oluşur. Doğal olarak şıkları elemede zorlanılabilir. Bunu önlemenin olmazsa olmaz en önemli yolu bol bol kitap okuyarak kelime dağarcığımızı zenginleştirmektir.

Mutlaka İnceleyin  2017 YGS Felsefe Konuları

YAZAR HAKKINDA

Mustafa YILMAZ Mustafa YILMAZ Hacettepe Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunuyum. Fizik derslerine girdiğim için ana dalım fizik olmakla beraber biyoloji ve kimya konusuna da hakimim. Ayrıca, öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerle iletişimim sayesinde diğer dersler konusunda da yardımcı olabilirim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Puan Hesaplayın
  • YORUM