YGS Bitti LYS’ye Nasıl Çalışılmalı

YGS Bitti LYS’ye Nasıl Çalışılmalı

Yükseköğretime geçiş sınavı 1 hafta önce tamamlandı. Adaylar artık Lisans Yerleştirme Sınavına (LYS) hiç zaman kaybetmeden başlamaları gerekiyor. LYS hakkında en çok sorular soruları açıklamaya çalışacağız. İşte o sorular ve genel itibariyle kısa kısa cevapları…

〈 LYS nasıl olur ? nasıl çalışır ? nasıl kazanılır ? nasıl bir sistem ? matematik netleri nasıl arttırılır ? barajı nasıl aşılır? adres değişikliği nasıl yapılır ? net nasıl artar ? coğrafya nasıl çalışılır ? edebiyata nasıl çalışmalıyım ? nasıl ezberlenir ? nasıl yüksek puan alınır ? 〉

Hangi sınav olursa olsun sınava çalışmaya önce durum analizinden başlanır. Ne durumdayım ? Kaç net yapabiliyorum ? Hangi konularda eksiklerim var ? Sınava kaç gün kaldı ? Nasıl hazırlanmalıyım ? Hangi yolları izlemeliyim gibi sorular sorması gerekiyor.

Hangi durumda olduğunuzu LYS konularını inceleyerek öğrenebilirsiniz. Denemelere girmeli ve kaç net yaptığınızı test etmeniz gerekiyor. Fakat burada öğrencilerin dikkat etmesi gereken nokta her denemeyi çözmemelidir. Çünkü kolay denemeler sınavlara gerçek anlamda hazırlık sağlamaz. O yüzden orta – zor denemeleri tercih etmeniz sizin yararına olacaktır. Durumun analizini yaptıktan sonra diğer adımları atmadan tek tek yapmanız gerekiyor.

Eksik kaldığınız veya bilmediğiniz konulara ağırlık verin. Zira bu konulara eksik olarak sınava girerseniz, adaylardan bir adım geride olacaksınız. LYS‘de istediğiniz yeri tutturmanız için çok çalışmanız gerekiyor. ” Ben nasıl olsa da bunu yaparım ” sakın demeyin. Konuların bittikten sonra bol bol tekrar yapın. Araya zaman girerse konularını unutabilirsiniz. Denemelere ağırlık verin. Kaç net çıkardığınızı rehberlik öğretmeniniz ile inceleyin.

Mutlaka İnceleyin  LYS Denemeleri Ne Zaman Çözülmeli

Özetle;

Ne durumdayım ? (Konu eksikleri, kaç net yapıyorum ? gibi)

Bol bol test çözümü (Özellikle günlük hedef koyun, günlük 150 soru gibi)

Tekrar yapmayı sakın unutmayın (Sınav zamanı yaklaştıkça konuların unutula bileceğinden dolayı konu tekrarı yapın)

Son 1 ay kala ders çalışma yerine günde 1 deneme çözün (Kendinize hedef belirleyin)

Son hazırlıklarınızı yapın (Nereden nereye geldim. Nereye gitmem gerek. Örneğin Mat 2’de 4 konu eksiğim var. Şimdi tüm eksiklerimi tamamladım. Denemeler de şu tip sorularda sıkıntım var. Üzerine düşmem gerek gibi…)

YAZAR HAKKINDA

Mustafa YILMAZ Mustafa YILMAZ Hacettepe Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunuyum. Fizik derslerine girdiğim için ana dalım fizik olmakla beraber biyoloji ve kimya konusuna da hakimim. Ayrıca, öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerle iletişimim sayesinde diğer dersler konusunda da yardımcı olabilirim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Puan Hesaplayın
  • YORUM