Yeni Liselere Geçiş Sistemi

Yeni Liselere Geçiş Sistemi

Yeni Liselere Geçiş Sistemi

 

Eylül ayında TEOG sisteminin kaldırılmasından sonra uzunca bir süre sınav konusunda belirsizlik sürdü. Teog’un kaldırılmasından sonra yaklaşık 2 ay süren bu belirsizlik velileri endişelendirdi. 2 ay sonunda yeni liseye geçiş sistemi belli oldu ve detayları belli oldu.

Liseye Geçiş Sisteminin Detayları Neler?

 

Netlik kazanan sisteme göre sınavda 20 Fen, 20 Matematik, 20 Türkçe, 10 İnkilap tarihi ve Atatürkçülük, 10 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve 10 Yabancı Dil olmak üzere toplam olarak 90 soru var. Öğrencilere 90 soru için 135 dakika süre verilecek.

Sınavda açık uçlu soru sorulmayacak, sınavdaki soruların tamamı yeni liseye geçiş sisteminde çoktan seçmeli olacak ve sınavlar en az iki öğretmen tarafından değerlendirilecek. Sınav müfredatı ise sadece 8 sınıfta işlenilen konular soru olarak öğrencilerin karşısına çıkacak. Yeni sistem bu yönüyle kurs ve dershanecilik sisteminin önüne geçmeyi planlıyor. Yeni Liselere geçiş sisteminde tamamen öğrenciler okul müfredatından ve okul kitaplarındaki kazanımlardan sorumlu tutulacak. Öğrenciler okul başarı puanlarından sorumlu tutulmayacak.

Sınavla alan liseler dışında adrese kayıtlı sistem ile öğrenciler yeni liselerine yerleştirilecekler. Bu velilerin aklına  çocuğum istemediğim bir liseye gitmek zorunda mı kalacak sorusunu getiriyor fakat bu endişeye gerek yok çocuğunuz kendi isteğiniz doğrultusunda Meslek lisesi, İmam Hatip veya Anadolu lisesi gibi okullara yerleştirecektir.

YAZAR HAKKINDA

Mustafa YILMAZ Mustafa YILMAZ Hacettepe Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunuyum. Fizik derslerine girdiğim için ana dalım fizik olmakla beraber biyoloji ve kimya konusuna da hakimim. Ayrıca, öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerle iletişimim sayesinde diğer dersler konusunda da yardımcı olabilirim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Puan Hesaplayın
  • YORUM