Üniversite Giriş Sınav Sistemi Değişiyor Mu?

Üniversite Giriş Sınav Sistemi Değişiyor Mu?

Üniversiteye giriş sistemi değişiyor mu? Üniversite sınavı kalkıyor mu? Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı (YGS) – Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) kalkacağı ile ilgili haberler kamuoyunun gündemine bomba gibi düşmüştü. Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) ve Milli Eğitim Bakanlığının(MEB) üniversiteye geçiş sınavında değişiklik yapmayı planladığı birçok medya organı tarafından haber yapılmıştı. Bu konu kamuoyunda son zamanlarda çokça meşgul etmiş, hatta bu durum Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı (YGS) – Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) hazırlanan öğrenci kardeşlerimizin akıllarında soru işaretlerine ve belirsizliklere neden olmuştur.Bu durum onların sınava hazırlıklarını ve çalışmalarını olumsuz etkilemiş moral ve motivasyonlarını azaltmıştır.

Üniversite sınav sistemindeki son değişiklikler

Neyse ki YÖK’ten konu ile ilgili açıklama gecikmedi ve hızlı bir şekilde YÖK tarafından yapılan açıklamalarda şu cümlelere yer verildi.

“YÖK’te üniversiteye giriş sistemine yönelik herhangi bir çalışma yapılmamıştır, yapılmamaktadır. Bir başka bakanlıkla da konuya ilişkin haberde konu edildiği gibi bir görüşme sürdürülmemektedir.”

”Diğer taraftan sınavlar öncesinde bu tür gerçek dışı haberler adaylar üzerinde olumsuz etki yapmaktadır. Yükseköğretim sistemine girişle alakalı kamuoyunun sadece YÖK’ün kararlarını ve duyurularını dikkate almasını önemle rica ederiz.”

Açıklamadan anlaşılacağı gibi Üniversite Giriş Sınav Sistemimde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır ve kısa vadede yapılması planlanmamaktadır.Özellikle öğrenci kardeşlerimizin kamuoyunda dolaşan bu gibi haberlere kulak asmamaları gerekir.Bu gibi haberler genelde dedikodu ve kamuoyununda gündemi değiştirmek için yapılmaktadır. Yani YÖK ve MEB gibi resmi kurum veya kuruluşlarca yapılan açıklamaların dışındaki haberlere itibar etmemeli ve ders çalışma programlarını,moral ve motivasyonlarını bozmadan üniversite hazırlıklarına devam etmelidirler.

Mutlaka İnceleyin  Yatay Geçiş Nedir? Ne Demektir?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Puan Hesaplayın
  • YORUM