TYT ve YKS sınavında stresi azaltmak için neler yapmalıyım?

TYT ve YKS sınavında stresi azaltmak için neler yapmalıyım?

TYT ve YKS sınavında stresi azaltmak için neler yapmalıyım

Sınavlarda stres öğrencilerin en çok korktuğu şeylerin başında gelmektedir. Sınavlar maalesef ki hayatımızda 2 saate bağlanan ve bilip bilmediğimizi 2 saat ile test eden sistem öğrenciyi ister istemez sınav öncesi strese sürüklemektedir. Genel olarak ders çalışmayan öğrenciler bu tür sınavlarda stressiz olurlar zaten pek bir şey bilmedikleri ve çalışmadıkları için bu kişiler stressiz ve heyecansız olur. Ancak yıllarını vermiş uzun bir çalışma sürecinden çıkmış olan öğrenciler ise bu süreçde ciddi sıkıntıların ve stresin altında kalabilmektedir.

Yeni sınav sistemi olan TYT ve YKS sınavında stresi azaltmanız için ne yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz. Arkadaşlar stres evet dışarıdan birtakım ilaç vs. gibi şeylerle biraz olsun aşağı indirilebilmektedir ancak stresin en temel başlangıcı düşünce yani sizin düşündüklerinizdir. Ya başaramazsam, ya sınava geç kalırsam, ya kalemimi kaybedersem, sınavda kaydırma yaparsam, sınavda soruları unutursam, 1 yıl çalışma 2 saatte başarabilecek miyim? Gibi soruları sürekli sınav öncesi kendinize sormaktan vazgeçin ve sınava 2 gün kala kendinizi dinlenmeye ayırın asla test çözmeyin. Kendinizi rahatlatmaya çalışın bu süreçte ve gereksiz sinir ve stres yapacak her türlü şeyden uzak durun böylece sınava kafanız daha dinç bir şekilde girebilirsiniz.

Arkadaşlar şunu öncelikle sınavdan önceki süreçte kafanıza yerleştirmelisiniz, bu sınav evet önemli ama her şey değil, en kötü seneye tekrarı ve telafisi var. Bu yüzden bu şekilde bir düşünceyi kafanıza oturtursanız bu sizin sınav öncesi biraz daha rahatlamış şekilde sınava girmenizi sağlayacaktır. Bu yüzden sınavdan önce asla stres içinde bulunmayın, sinir olmayın ve sizi sinir yapacak her türlü şeyden uzak durun. Örneğin sevmediğiniz arkadaşlarınızla komşularınızla, sizi sinir eden her türlü kişi veya durumdan uzak kalmalısınız işte o zaman sınava biraz daha rahatlamış şekilde girebilirsiniz.

Mutlaka İnceleyin  2020 TYT YKS GERİ SAYIM SAYACI - TYT Kaç gün kaldı

Sınava rahat kafayla girmek emin olun pek çok soruyu doğru yapmanız için bir ortam hazırlayacaktır, heyecanlı ve stresli şekilde girdiğinizde ise bazı soruları yapmakta zorluk çekeceğinizden emin olabilirsiniz. BU yüzden sınav öncesi bu önerilere bir kulak vermenizde fayda vardır.

YAZAR HAKKINDA

Mustafa YILMAZ Mustafa YILMAZ Hacettepe Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunuyum. Fizik derslerine girdiğim için ana dalım fizik olmakla beraber biyoloji ve kimya konusuna da hakimim. Ayrıca, öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerle iletişimim sayesinde diğer dersler konusunda da yardımcı olabilirim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Puan Hesaplayın
  • YORUM