TYT ve YKS Mantık Soruları Nasıl Çözülür?

TYT ve YKS Mantık Soruları Nasıl Çözülür?

TYT ve YKS Mantık Soruları Nasıl Çözülür?

Arkadaşlar az da olsa üniversite sınavlarında mantık soruları karşımıza çıkmaktadır. Mantık soruları geçtiğimiz yıllardaki katsayılarına baktığımızda bu soruları çözen öğrenci sayısı diğer sorulara göre daha az olduğundan katsayıları da bu oranda fazla olmaktadır, bu yüzden yüksek puan hedefleyen ve derece isteyen öğrenciler bu soruları hızlı ve doğru şekilde çözmelidir. Peki bu soruları en kolay şekilde nasıl çözebiliriz?

Arkadaşlar bu soruları çözmek için öncelikle soru bizden ne istiyor bunu kavramalıyız, bundan sonra tablo çizmeliyiz, sorunun bizden istediği şekilde bir tablo çizerek soruyu çözme gücümüzü artırabilir ve soruyu kısa sürede çözebilmek için büyük avantaj sağlamış oluruz.

Sorunun bizden tam olarak ne istediğini anlamamız gerekiyor, doğru şekilde bunu anladığımız taktirde soruyu rahat şekilde çözebiliriz. Tabi bunun için doğru hazırlanmış tablo da bize eşlik etmelidir.

Tablo mantık sorularının olmazsa olmazızdır, tabloyu hızlı şekilde çizip bize verilenleri alanlarına yerleştirerek tablo üzerinden düşünerek ciddi şekilde zaman kazanabiliriz.

Tabi bu soruları çözmek için sınavdan önce bol bol mantık sorusu alıştırması yapmak gerekmektedir. Bu sorular bizim yorumlama ve zeka seviyemizi test ettiğinden bu soruları bol miktarda çözmek bizi sınava daha iyi şekilde hazırlayacaktır. Özellikle bu soruları çözerken üzerinde çok fazla vakit kaybetmemek için bize soruda verilenleri alanlarına yerleştirdikten sonra tekrar soruyu hızlı şekilde okumalı ve soruyu çözmeye çalışmalıyız, sınava girmeden önce bunun planlamasını yapmalı ve bu sorularda fazla vakit harcamamalıyız.

Mutlaka İnceleyin  YKS sonuçlarının açıklanma tarihi

Eğer ki zamanı iyi yönetemezsek bu soruların her biri 3-4-5 dakikamızı hızlı şekilde alıvermektedir, sınav sürecinde buna dikkat etmeli ve sınavda özellikle bu mantık sorularının yapabildiklerimizi yaparak diğerlerini yani yapamadıklarımızı pas geçmeliyiz.

Sonuç olarak arkadaşlar mantık sorularının kolay çözümü için bol bol alıştırma ve sınavda tablo üzerinden yorumlama yapmalıyız bunları yaptığımız sürece mantık sorularının üstesinden kolay şekilde gelebiliriz. Hepinizde sınavda bol şans, unutmayın ki sınav hayatınızda en önemli şey değildir, sınava bu psikoloji ile girerseniz rahat şekilde soruları kolaylıkla geçebilirsiniz. Başarılar.

YAZAR HAKKINDA

Mustafa YILMAZ Mustafa YILMAZ Hacettepe Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunuyum. Fizik derslerine girdiğim için ana dalım fizik olmakla beraber biyoloji ve kimya konusuna da hakimim. Ayrıca, öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerle iletişimim sayesinde diğer dersler konusunda da yardımcı olabilirim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Puan Hesaplayın
  • YORUM