TYT ve YKS Garantili Ders Çalışma Taktikleri

TYT ve YKS Garantili Ders Çalışma Taktikleri

TYT ve YKS Garantili Ders Çalışma Taktikleri

Üniversite hayali kuran herkesin girmesi gereken TYT ve YKS sınavları binlerce hatta milyonları bulan öğrencinin kıyasıya yarıştığı sınavlardır. Bu sınavlarla üniversitelerin ilgili bölümlerine öğrenci alımı yapılmaktadır.

Şimdi bu yazıda sınava hazırlanırken nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili temel bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Öncelikle kendinize inanın ve güvenin. Her şeyin başı inanmaktır bunu asla unutmayın. Yapabilir miyim acaba? Yerine, Yapacağım! Demeyi kendinize bir düstur edinin. Eğer yapacağınıza gönülden inanırsanız vücudunuz da buna göre hareket edecek ve kendinizi sınava daha iyi hazırlayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bunların dışında beslenme çok önemlidir, sınav öncesinde beslenmenize ciddi şekilde dikkat etmeniz gerekmektedir. Aşırı yağlı şeyler tüketmemeli,  bol bol su ve sıvı tüketmeliyiz.

Ders çalışırken kısa kısa molalar ve atıştırmalıklar yiyebilirsiniz, atıştırmalıktan kastım çerez gibi şeyler olabilir, ceviz, fındık, fıstık gibi şeyler ders çalışırken tüketebilirsiniz.

Ders çalışma şeklimizi her zaman 25 dakika olarak tutarsak dikkatimiz dağılmayacaktır. Saatlerce kitabın başında oturmak ders çalışmak anlamına çoğu zaman gelmemekte sadece kendi kendimizi kandırma şeklimiz olabilmektedir. Bu yüzden 25 dakika der ve kıs bir ara  ardından tekrar 25 dakika ders ve kısa bir ara şeklinde bu işlemi 4 kez tekrarladığınızda ders çalışma şekliniz oldukça verimli olacak ve ders çalışırken sıkılmayacaksınız.

Sizin aklınızı karıştıran ve sürekli olarak zihninizi meşgul eden arkadaşlar, sevgili ne varsa bunları kendinizden uzak tutmalısınız. Sizi üzen durumlardan da yine aynı şekilde kendinizi uzak tutmanızda büyük fayda vardır.

Mutlaka İnceleyin  YKS Matematik İçin Nasıl Çalışmalı?

Ders çalışma motivasyonunuzu artıracak bir takım unsurlar vardır. Bunlar yeni kalemler, defterler ve yeni eşyalar olabilir bunları satın alarak ders çalışma motivasyonunuzu artırabilirsiniz.

Her zaman yaptığınız çalışma sonucunda kendinize ufak bir ödül belirleyebilirsiniz, örneğin bu gün düzenli şekilde ders çalışırsam kendime şunu alacağım diyebilirsiniz. Evet bunu yapınca kendinize hak ettiğiniz küçük de olsa o hediyeyi alın böylece bu işlemleri düzenli  olarak uyguladığınızda ders çalışma isteğinizde ciddi bir artış olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Test kitapları ve denemeler üniversiteye hazırlanan her öğrencinin sahip olması gereken şeylerdir. Arkadaşlar bu test ve deneme kitaplarında çözemediğiniz soruları bir deftere yapıştırın, böylece yapamadığınız sorularla dolan bu defteri bir gün hocalarınıza sorun ve yapmaya çalışın çözümlerini not edin. Her sayfaya bir soru yapıştırmanızda fayda var çözümünü alt kısma yazarsınız : ) Yaptığınız sorulara tik atın böylece bu soruların çözüm yöntemlerini ve çözümü hakkında bilgi sahibi olacağınız için artık önünüze bu tarz bir soru çıktığında yapabilirsiniz. Bu sorular mutlaka bir gün karşınıza  çıkmaktadır, aman bu çıkmaz zaten deyip asla geçmeyin. Deneme veya test kitabında yer alan tüm soruları iyice öğrenene kadar uğraşın, yapamadıklarınızı sorun araştırın. Çünkü bu yapamadığınız sorular sınavda çıktığında keşke bu soruyu sorsaydım öğrenseydim gibi bir düşünce ortaya çıkabilmektedir.

Sonuç olarak arkadaşlar düzenli tekrar yapın ve bol bol soru çözün ancak mutlaka bir boş defter alın ve buna yapamadığınız soruları yapıştırın, ardından bunların çözümlerini altına yazın ve bunu sizi ne kadar farklı bir alana taşıyacağını göreceksiniz. Hoşçakalın.

Mutlaka İnceleyin  Temel Yetenek Sınavı (TYT) Nedir?

YAZAR HAKKINDA

Mustafa YILMAZ Mustafa YILMAZ Hacettepe Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunuyum. Fizik derslerine girdiğim için ana dalım fizik olmakla beraber biyoloji ve kimya konusuna da hakimim. Ayrıca, öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerle iletişimim sayesinde diğer dersler konusunda da yardımcı olabilirim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Puan Hesaplayın
  • YORUM