TYT Din Kültürü İçin Nasıl Çalışmalı?

TYT Din Kültürü İçin Nasıl Çalışmalı?

Temel Yeterlilik Testi ( TYT ) Din Kültürü İçin öğrenimi Çalışma

Din kültürü dersi, esasında Arapça öğretilerinin varbulunduğu bir derstir. Bu amaçla çok kavramla olarak kavram çalışılması tavsiye edilmektedir. Her sabah yarım saat din kültürü öğretilerinin ı okumanız, imtihanda rağmenıza gelecek sözcükleri tarif etmenize yardım edecektir.

Bilmediğiniz Arapça bir kavramı imtihanda görmeniz en büyük talihsizlığınız olur. Soruyu okusanız da sözcükleri bilmediğinizde çözümü çok zor olacaktır. Bu sebeple çok çok kavram bilmelisiniz. böylece imtihanda karşılaştığınız bütün soruları net biçimde doğru yapılabilirsiniz.

Temel Yeterlilik Testi ( TYT ) Din Kültürü İçin Ayet, Hadis Çalışma

 

ÖSYM, yaptığı imtihanlarda din kültürü amacıyla ayet, hadis fazlasınluklu sorular bulundurmaktadır. Bunun amacıyla imtihana hazırlık prosesinde öğrenebildiğiniz kadar hadis öğrenmeniz, ayetlere göz gezdirmeniz lüzumlidir. Genellikle rastgele bir hadisi verip ne anlatılmak istendiği üstüne fazlası soru tipi bulunuyor.

Din kültürü sadece birkaç husustan meydana gelen bir ders değildir. Asırlar evveln yaşanmış vakalar üstünden nitelikli hadis soruları da sorulabilmektedir. Bu amaçla her gün 1 hadis ezberleseniz dahi imtihana kadar fazlası hadis ezberiniz olur. Dvakasısıyla hadis esaslı soruları kvakalıkla çözebilirsiniz.

Aynı hal ayetler amacıyla de geçerlidir. Ayetlerin tefsiri üstüne rağmenıza çıkabilecek suallere rağmen asli ayetlere göz gezdirilmesi tavsiye edilmektedir.

Temel Yeterlilik Testi ( TYT ) Din Kültürü İçin Temel Duaları Çalışma

 

Mutlaka İnceleyin  YGS Son Hafta Antremanı - YGS'de Son 6 Yılın Çıkmış Soruları

Temel Yeterlilik Testi ( TYT ) hazırlığında din külçeşidine çalışmak amacıyla sadece kavram ve mevzular yeterli değildir. Aynı vakitte Ayet’el Kürsi, Fatiha ve benzeri asli sureleri, duaları da bilmek germektedir. Bunun sebebi fazlası ayet sorusunun bu dualar üstüne sorulmasıdır.

Genellikle ayet soruları, bilenasli surelerden sorulmaktadır. Bu sebeple birkaç asli sureyi bilmek, ezberlemek size direk artı puan kazandıracaktır.

Temel Yeterlilik Testi ( TYT ) Din Kültürü İçin Konu Çalışma

Temel Yeterlilik Testi ( TYT ) imtihan prosesinde, din külcinsini meydana getiren birkaç ünite bulunuyor. Sınav müfredatının ortamında bulunan bu üniteler çoklıkla insan ve toplumla orantılıdır. Siz de buna dayanarak din kültürü ortamında bulunan bütün ünitelerin hususlarını çalışmalısınız.

Konulara çalışırken her mevzu amacıyla tek tek not kâğıtları tutmalısınız. böylece çalıştıklarınızı sayfalarca anlatmanıza lüzum kalmadan kvakalıkla birkaç yaprakta bir araya getirebilirsiniz.

Din kültürü çalışmak dilediğinizde, not alırken başlık başlık gelişmeye, mühim olan öğretilerinin altını çizmeye ehemmiyet vermelisiniz. Renkli kalem kullanarak vurgulamalı, sözcükleri kalıcı kılmalısınız.

Temel Yeterlilik Testi ( TYT ) Din Kültürü İçin Tekrarla Çalışma

Din kültürü dersini çok vakitli kalıcı kılmanın tek yolu yine gerçekleştirmetır. Öğrenilmesi lüzumen fazlası ezber ayrıntıyı bulunduğu amacıyla sözcükleri okumak ya da bir kez makalep bir kıyıya bırakmak yeterli değildir. Bu amaçla evvel okumalı daha sonraki yazmalı en sonda aylık yinelarınızı yapmalısınız.

Her ay derli toplu olarak bütün notlarınızı gözden geçirirseniz hiçbir hususta eksiğiniz kalmaz. Bunun yerine yinelı çalışmayıp bir kez makalep bırakmanız halunda bütünşeyleri aklınızdan silebilirsiniz.

öğrenimi fazlasınluklu bir ders olan din kültürü, imtihan prosesinde kendi çıkardığınız notlardan yine edilmelidir. Tekrar haftanın günlerinin hedefi en kvaka gözden geçirmeyi dayanıklıaktır. Bunun amacıyla yine kitap açıp saatlerce okumak yerine kendi kısacasırinizden süratli biçimde yinelamanız çok daha sıhhatli olur.

Mutlaka İnceleyin  Lys Edebiyat Dersine Nasıl Çalışılır?

Temel Yeterlilik Testi ( TYT ) Din Kültürü İçin Soru Çözme

Temel Yeterlilik Testi ( TYT ) prosesinde her dersi bulunduğu ve benzeri din külcinsini de hak ettiği ve benzeri çalışmalısınız. Doğru çalışma tekniği kullanıldığında din kültürü de full net kazandıracaktır.

Birçok yönden kvaka bir ders olsa da ihmal edildiğinde zor sorularla karşılaşılması muhesastır. Bu amaçla hafife almadan lüzumen ehemmiyetetle çalışılması tavsiye edilmektedir.

Temel Yeterlilik Testi ( TYT ) prosesinde din külçeşidine çalışabilmenin bir diğer tekniği soru çözüme ulaştırmaktir. Ne kadar çok soru çözerseniz o kadar yararını görürsünüz. Dvakasısıyla hususlarınızı bitirdikten sonraki test çözümüne odaklanmanız mühimdir.

Birçok öğrenci din külçeşidine çalışırken sadece okuyup geçmeyi tercih eder. Aksine ne kadar çok soru çözülürse sorular o kadar istenildiği ve benzeri doğru yanıta ulaşacaktır. Bütün hususları kalıcı kılabilmenin altın anahtarı soru çözüme ulaştırmaktir.

Temel Yeterlilik Testi ( TYT ) Din Kültürü İçin Bilinmeyen Soruların Sorulması
Din kültürü testi çtedbir her 3 öğrenciden 2’si, boş ve hatalıları es geçerek diğer teste odaklanmaktadır. Bu hal, hatalardan verim alınmamasına namacıyla olacak doğru miktarını azaltacaktır.

Her testte olan hatalıları bir araya getirip daha sonraki toplu biçimde yine yine gözden geçirmek lüzumlidir. Genellikle bilinmeyen, boş bırakılan sorular katiyen ihmal edilmemelidir.

Çözdüğünüz her problemin imtihanda rağmenıza çıkma olsılığı bulunmaktadır. Boş bıraktığınız ya da doğrusunu öğrenmediğiniz hatalı sorularınız bu yönden çok risklidir.

Her problemin doğru yanıtını öğrenmeli, aklınıza yerleştirmelisiniz. Hem de çözemediğiniz, anlayamadığınız soruları öğretmenlerinize, bilen dostlarınıza danışmalısınız. Kendiniz öğrenemediğinizde bilen birisinden yardım alabilmek, soruları aklınıza daha kalıcı biçimde kazıyacaktır. böylece net sayınızı arttırabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Mustafa YILMAZ Mustafa YILMAZ Hacettepe Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunuyum. Fizik derslerine girdiğim için ana dalım fizik olmakla beraber biyoloji ve kimya konusuna da hakimim. Ayrıca, öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerle iletişimim sayesinde diğer dersler konusunda da yardımcı olabilirim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Puan Hesaplayın
  • YORUM