Tıp Fakültesi Kazanmak İçin Nasıl Çalışılmalı?

Tıp Fakültesi Kazanmak İçin Nasıl Çalışılmalı?

Tıp Fakültesi Kazanacağınıza İnanmak

Çalışmaktan da ötede bişi varsa bu: tıp fakültesi kazanacağınıza inanmaktır. Aylarca çalışan çoğu öğrenci imtihan hemen panik durumu ve gerilimle yapabileceğinin çok daha düşükını yapar. En kötüsü hayallerine veda etmek mecburiyetinde kalır. Oysa aylarca çalıştıktan ileri ‘Ben bunu hak ettim, o tıp fakültesini benden çok hak eden yok, o imtihandan istediğimi alacağım’ demek lazım olur. Hiçbir vakit kendisine ve amacıne inancını kaybetmeyen bir öğrencinin harpacak kuvveti de katiyen bitmez. Zira bir sene vakitsince çalışmak amacıyla dirayete sahip olmalısınız. İnanılan bir amaç sizi diri tutar. Yolunuzun üstünden bütün engelleri ayrı ayrı atlamanıza yardım eder.

Düzenli Bir Yaşama Sahip Olmak Altın Kuraldır

Düzenli Ders Çalışmak

Eğer tıp fakültesi kazanmak istiyorsanız iki gün çalışayım, iki gün dinleneyim ve benzeri düşünceleri aklınızdan atmanız lüzumiyordir. Siz çalışırken ve siz çalışmıyorken çoğu rakibiniz çalışıyor olmasından durmanız sizi bir ismim geriletir ve bir kez durduktan ileri yeniden başlamak zahmetlidir. Bu sebepten her gün belli bir saatte derli toplu bir biçimde çalışmak lüzumiyordir. Bir sistem kazanmak zahmetlidir yalnız bunu kafayardığınız kafayarı ilerikitir. Göreceksiniz ki işleriniz rayına oturduğunda bişiler zor gelmemeye başlayacak. Emin ismimlarla gelişmek serseri mayın ve benzeri hareket etmekten çokca daha iyidir. Az ve öz bir biçimde başlayarak arttırabilirsiniz.

Düzenli Uyku

Çalışacağınız imtihan bugüne kadar alıştığınız bütün imtihanlardan değişiktir. Balakanızi, yorumlama kuvvetinüzü ölçtüğü ve benzeri dayanıklılığınızı da ölçen bir imtihandır. Birkaç hafta birkaç ay değil bir sene çalışacağınız amacıyla her gün dinç olmanız lazım olur. Her sabah bir ileriki günü düşünerek hareket etmeniz lazım olur. İşte burada uyku sistemi döneme girer. Birçok gencin yapamadığını yapıp aynı saatte uyuyup aynı saatte uyanırsanız, bedeninuz bir denge kurabilirse güçlenirsiniz. Adımlarınızı net atabilirsiniz. Duraksamazsınız ve bu ara zarfında amacıylaiz rahat olur. Elinizden gelenin en iyisini yaparsınız.

Mutlaka İnceleyin  TYT ve YKS Ders çalışamayanlar Adapte Olamayanlar için Öneriler

Düzenli Beslenme ve Çerez Tüketme

Sınav seneında istisnalar harici kilo alımı yaşanır. Birçok öğrenci bundan yakınır. Genellikle kız öğrencilerden bu yakınmaları çok duyabilirsiniz. Sürekli oturduğunuz amacıyla ve devamlı bişiler yediğiniz amacıyla bu amaçt normaldir. Beslenme hakkında ilgi etmeniz lüzumen çoğu şey bulunmaktadır. Gece uyumadan evvelce ağır bişiler Yemeniz uyumamanıza sebep olur. Kahvaltı yapmamanız veriminizin düşmesine sebep olur. Ders çalışırken bişiler yemek sizi aksatır. Aralarda hafif bişiler yemek, üç öğünü atlamamak temeldir. Akşamları belli miktarda çerez yemek size yatmadan evvelce lüzumlu enerjiyi sağlayacak ve bedeninizin derli toplu işlevini gerçekleştirmesine katkıda bulunacaktır.

Tıp Kazanmak İstiyorsanız Lys Odaklı Çalışmalısınız

Bu demek değildir ki, Ygs’den ileri aklı başına gelmiş bir öğrenci tıp kazanamaz. Kazanabilir yalnız kuşkusuz işi daha zahmetlidir. Ygs yoruma dayalı ve sizi ters köşeye yatırabilecekken Lys ne sunarseniz onu alacağınız ve şayet aslında hakkıyla çalıştıysanız emeğinizin karşılığını alacağınız bir imtihandır. Yüzde altmış kadar sizi tesirleyen bu imtihana odaklanırsanız, diğerlarından daha iyi olursanız tıp fakültesine ve hayallerinize o kadar yaklaşmış olursunuz. Bunun amacıyla makalen başından Lys’yi dayanıklı tutun. Ygs gözünüzü çok korkutabilir yalnız Lys’yi seçerseniz son gülen siz olursunuz.

Ders Çalışırken Hangi Derse Ne Kadar Ağırlık Verilmelidir?

Tıp isteyen bir öğrenci amacıyla kötü bir haber: Her dersten mesul olmak. Bir ders hariç geometri… Üç geometri sorusunun bir fizik sorusuna karşılık yaklaştığını düşünecek olursak minimumgeometri tesirler. Fakat sanılan aksine fizik de puanınızda çoğuyla tesirlidir. En ilgi etmeniz lüzumen dersler biyoloji, kimya ve matematik olsa da fiziği bir kıyıya atmak pişmanlıktır. Hatta üç sorusu bir fizik sorusu eden geometri bile bir kıyıya atılamaz. Neden? Çünkü sizin ilk 15.000 e girmeniz lüzumiyordir. Bu bir sıralama imtihanıdır. Haliyle rakipleriniz geometri yapacaktır. Yani ne kadar puan getirdiğine bakmaksızın her derse çalışmak mecburiyetindesınız. Öncelik belirleyebilirsiniz. Ayıracağınız vakityi belirleyebilirsiniz yalnız hiçbirini es geçemezsiniz.

Etrafınızdaki İnsanlarla Kendinizi Kıykatiyenyamazsınız

Hedef netler belirleyip onların üstüne yoğunlaşmalısınız. Hernet amacı değişiktir ve bir diğerlarına bakıp durmak, kendinizi kıykatiyenma içerisinde tutmak sizi geriletir. En iyisi olmalıyım fikri bazı durumlarda sizi dinç tutsa da bazı durumlarda zarar verebilir. Bu sebepten yalnızca kendinize odaklanıp herkesi unutmalısınız. Ne olursa olsun, ne kadar uçuk kaçık hayalleriniz olursa olsun, kimse size inansa da inanmasa da sizin bildiğiniz ve yalnızca onlara ulaşmak amacıyla çabaladığınız netleriniz olsun. Kendinizi bilirseniz, kendinizle yarışırsanız boşa kürek çekmekten kurtulursunuz.

Mutlaka İnceleyin  Muhasebe ve Finans Bölümü

Zamanla dirayetinizin kırılmasına izin vermeyin. Kendinizi kimseyle kıykatiyenmamanız lüzumtiği ne kadar doğru olsa da kendinize inancının azaldığı vakit derin bir soluk çevreniza bakın. İstediğiniz fakülteyi herkesten çokca hak ettiğinizi söyleyin kendinize. Bunun amacıyla de herkesten çokca çalışıyor olmanız lazım olur. Evet, basit değil. Fakat neticesi kusursuz.

Eksiklerinizi Çok İyi Bilin, Üzerine Gidin

Başarı bildiklerinizden değil bilmediklerinizden elde edilir. Tabi onları kullanmayı bilirseniz. Nasıl? Etrafınızda dönmek nasıl sizi devamlı aynı noktaya getiriyorsa bildiğiniz şeyleri çözüp durmak da aynı tesiri gösterir. Bir ismim ileri gidemezsiniz. Ama yürekli olup bilmediklerinizin üstüne gider iseniz, bir kez, iki kez, üç kez ne kadar olursa olsun işte o vakit kafayarı ilerikitir. Bu sizi diğer öğrencilerden değişik kılar, zira aslında güç ve cesaret lüzumtirir. Farklı olun ve kendinizi kandırmayın. Unutmayın her kafayarılı insanın diğer insanlardan farkı bulunmaktadır.

Motivasyon Noktası Bulun ve Onu Kaybetmeyin

Tıp isteyen bir öğrencinin ne kadar çok çalışması lüzumluliğini herkes biliyor. Çok çalışmak amacıyla neler gerçekleşebileceği, çok çalışmanın sistemle olası olacağı yukarıyada anlatıldı. Bir sene çalışmak bugünkü standartlarında bir öğrenci amacıyla hiç basit değildir. Bir amacı olan öğrenci bıkmamak nedir bilmeyen bir öğrenci olmasından bir sene çalışmak yalnız ona zor gelmez. Çünkü o bu zorlu yolu kafayarılarına gidecek bir anahtar olarak görür. Zamanı geldiği vakit mükafatını alacaktır. Sımsıkı tutunduğu bir hayali bulunmaktadır ve bunu kimse ondan alamaz. Bu sebepten diğerlarından kuvvetlidür ve onlardan iyidir. Bir motivasyon noktanız olsun. Birinin sözlerini tersine çevirmek isteyebilirsiniz. Gitmek dilediğiniz üniversitede beyaz önlük giyme merasiminizi hayal edebilirsiniz. Ne olmak dilediğinizi ve kim olmak dilediğinizi gerçek bulduğunuzda motivasyonunuz eksilmeyecektir.

YAZAR HAKKINDA

Mustafa YILMAZ Mustafa YILMAZ Hacettepe Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunuyum. Fizik derslerine girdiğim için ana dalım fizik olmakla beraber biyoloji ve kimya konusuna da hakimim. Ayrıca, öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerle iletişimim sayesinde diğer dersler konusunda da yardımcı olabilirim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Puan Hesaplayın
  • YORUM