Tekstil Mühendisliği Nedir Hakkında Bilgi

Tekstil Mühendisliği Nedir Hakkında Bilgi


Bölüm Hakkında Bilgi

Tekstil Mühendisliği alanının hedefi vataniçerisinde ve vatandışında yerel ve milletlararası tekstil işletmelerinde, detaylı metotlarla, detaylı makine ve tesislerde tekstil hammaddelerinden, giyim tekstillerinin, ev tekstillerinin ve teknik tekstillerin üretimini yaptıracak, yönetecek tekstil mühendisleri eğitmektir.
Tekstil sektörü Türkiye ekonomisinde mühim bir yer tutmaktadır. Çünkü 157 milyar dolara varan dışsatımın 30 milyar dolara yakın bir alanı tekstil pazarından sağlanmaktadır. Hem de bu dışsatıma karşılık uygulanan dışalım yalnızca 11 milyar dolar seviyesindedır. Bu da tekstilin dışalımı karşılama seviyesinın çok üst bulunduğunu, diğer bir söyleyişle katma sayısal dşayeti çok üst bir sektör bulunduğunu göstermiştir. Bu yönden Tekstil Mühendisliği bölümleri ümühim bir fonksiyon görmektedirler.

Hangi Dersler Var ?

Öğrencilerimiz Matematik, Fizik ,Kimya ve benzeri esas mühendislik dersleri ve mesleki dersler alabilmektedirlar. Mesleki dersler; iplik, dokuma, örme, boya-apre, konfeksiyon ve teknik tekstil alanlarındadır. Bunlardan diğer belli alanlarda yoğunlaşmak amacıyla seçmeli mesleki dersler ve diğer mühendislik yan dersleri de alabilmektedirlar.

Gereken Genellikler

Bölümde okumak amacıyla özel yecildeğe lüzum yoktur. Mühendislik talebi ve üniversite imtihanlarından yeterli puanı alabilmek lüzumiyor

Kazanılacak Ünvan

Tekstil Mühendisi unvanı

Çalışma alanlari

Mezunlar yerel ve milletlararası tekstil işletmelerinde, iplik, dokuma-örme, boya-apre, konfeksiyon ve teknik tekstil işletmelerinde çalışırlar. Hem de detaylı temsilciliklerde, eğitim kurumlarında, üniversitelerde çalışabilecekleri ve benzeri ufak yatırımlı alanlarda bir süre deney edindikten sonraki kendi işlerini de kurabilirler.

Mutlaka İnceleyin  Ekonomi Bölümü Nedir Hakkında Bilgi

Özel Koşul Varmı

Staj Var mı

Bölümün 14 ‘er haftalık 3 sömestir Yerinde Uygulama dersleri bulunmaktadır.

YAZAR HAKKINDA

Mustafa YILMAZ Mustafa YILMAZ Hacettepe Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunuyum. Fizik derslerine girdiğim için ana dalım fizik olmakla beraber biyoloji ve kimya konusuna da hakimim. Ayrıca, öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerle iletişimim sayesinde diğer dersler konusunda da yardımcı olabilirim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Puan Hesaplayın
  • YORUM