SINAVLARA VERİMLİ ÇALIŞMA

SINAVLARA VERİMLİ ÇALIŞMA

SINAVLARA VERİMLİ ÇALIŞMA

Günümüz değişen ve küreselleşen bir dünya düzenine sahiptir. Bu değişen ve küreselleşen dünya düzeninde; eğitim- öğretim çok önemli bir konuma gelmiş durumdadır. Toplumlarda eğitim- öğretim görmüş kişiler hayata atılırken bir adım hatta birkaç adım önde olarak görülmektedir. Eğitim- öğretim bu kadar önemli hale gelmişken de haliyle uyulması gereken kurallar olduğu da göz ardı edilmemelidir. Eğitim- öğretim gören öğrenciler öncelikle etkili ve verimli ders çalışma yöntemlerini uygulamalıdırlar. Ders çalışmanın etkili yöntemleri her öğrenci için farklılıklar barındırmaktadır.

Verimli bir çalışmaya sahip olmanın en temel yolu her öğrencinin kendi kapasitesinin farkında olarak kendine göre bir çalışma sistemine ayak uydurmasından geçer. Bu yüzden de her öğrenci kendine uygun bir çalışma planı hazırlamalıdır. Bunun sebebi olarak da; her öğrencinin dersleri veya anlatılanları algılama düzeylerinin farklı olması gösterilebilir. Öğrenciler bu hususta okul rehberlik servislerine başvurarak yardım talep edebilirler.

Bir öğrencinin kafasına takılan en net soru genelde günde kaç saat çalışmalıyım? dır. Yukarıda da belirtildiği gibi her öğrencinin kapasitesi farklıdır. Bu yüzden her öğrencinin farklı saatlerde bir konuyu algılama düzeyi vardır. Kimi öğrenci bir konuyu 2 saatte kimi öğrenci ise aynı konuyu 1 saatte anlar ve algılar. Ayrıca öğrenciler çalışırken kesinlikle mola verme zamanlarını iyi ayarlamalıdır. Örnek olarak 40 dakika çalıştıktan sonra 10 dakikalık bir ara zihinsel olarak rahatlamanızı sağlayacaktır. Ders çalışmaya başlamadan evvel çalışma ortamınızın uygun olduğundan emin olun. Çalışma ortamının uygunluğundan kasıt ise; çalışma ortamı öğrenciyi güdüleyecek nitelikte olmalı yani öğrenci çalıştığı ortamdan zevk almalıdır. Ayrıca çalışma ortamı kesinlikle sessiz ve dikkat dağıtmayacak ortamlar olmalıdır. Çünkü ses olan ortamda ister istemez öğrencinin dikkati dağılacaktır. Dağılan bu dikkat öğrencinin motivasyonunu düşürüp belki de bir sonraki çalışmasını dahi etkileyecektir. Çalışma ortamı ayrıca; aydınlık ve sıcaklığı öğrenciye uygun olmalıdır. Öğrenci ders çalışırken gerekli ders materyallerini yanında bulundurmalıdır. Çünkü ders çalışma esnasında herhangi bir materyale ihtiyacımız olabilir. Bu ihtiyacı karşılamak isterken masadan kalkmak yine motivasyonu düşürebilir. Ayrıca yine çalışma ortamında öğrencinin dikkatini dağıtacak görüntüler, afişler, farklı renkte amblemler bulunmamalıdır. Çünkü öğrenci çalışırken dikkatini bu dikkat çekecek şeylere kaydırabilir.

Mutlaka İnceleyin  2019 YKS Kaç Gün Kaldı? | YKS Ne ZamanGeri Sayım Sayacı

Etkin okuma ve etkin dinleme yetilerini geliştirmek veya bunlara uygun hareket etmek verimli çalışma kapasitemizi arttıracaktır. Öncelikle okuma eylemi çalışma döneminin olmazsa olmazıdır. Bu yüzden etkin okuma eylemi daha da önemli hale gelmiştir. Etkin okuma için neler yapılabilir sorusuna cevap verecek olur isek;

 • İnceleme evresi: Bir konu okunmaya başlanmadan evvel ilk ve son paragrafları gözden geçirilir ve böylece konu hakkında bilgi sahibi olunur.
 • Sorma evresi: İncelediğimiz konularla alakalı sorular sorup bir kenara not etmeliyiz.
 • Okuma evresi: İncelenen konuyu derinlemesine okumalıyız.
 • Anlatma evresi: Öğrenci okuduğu konuyu kendine anlatarak daha iyi anlama kapasitesine ulaşır.
 • Tekrar etme evresi: Çalıştığımız konuyu tekrar ederek iyice pekiştirmeliyiz.

Etkin dinleme yapabilmek de yine bir konuyu algılayıp verimli çalışmamız hususunda bize yardımcı olacaktır. Etkin dinlemeden bahsedecek olursak;

 • Öğretmeni izle
 • Fikirleri takip et: Konuların ana ve yan fikirleri vardır. Ayrıca anlatanın da konuya kattığı fikirler vardır. Bu fikirler algılama için oldukça önemlidir.
 • İşaretleri izle: Öğretmenin verdiği ipuçları kesinlikle çok önemli hususlardan biridir.
 • Derse katıl
 • Araştırma yap: Öğrenci sınıfta anladığıyla yetinmemeli ve dersin ardından mutlaka konu hakkında detaylı olmasa dahi bir araştırma yapmalıdır.
 • Not tutmayı unutma ve önemlileri işaretle.

YAZAR HAKKINDA

Mustafa YILMAZ Mustafa YILMAZ Hacettepe Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunuyum. Fizik derslerine girdiğim için ana dalım fizik olmakla beraber biyoloji ve kimya konusuna da hakimim. Ayrıca, öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerle iletişimim sayesinde diğer dersler konusunda da yardımcı olabilirim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Puan Hesaplayın
 • YORUM