Sınava Hazırlanan Öğrencilere Motivasyon Taktikleri

Sınava Hazırlanan Öğrencilere Motivasyon Taktikleri

ÖĞRENCİLERE MOTİVASYON

Motivasyon bir öğrencinin ders çalışırken, ders dinlerken, bir konuyu anlamaya çalışırken en önemli olmazsa olmazlarından olmalıdır. Yalnızca öğrencilik hayatında değil motivasyon tüm alanlarda etkili bir odaklanma ve başarma aracı olarak göze çarpar. Motivasyon sağlamak için her şart önemli hale gelebilir. Ancak siz öğrenciler motive olmadıktan sonra çevredeki şartların ya da ortamın uygunluğunun hiçbir önemi kalmamaktadır. Çevre şartları motivasyon sağlayacak konuma gelirse önemli hale gelir. Bu noktada materyaller, fiziksel ortamlar ve öğretmenler bir motivasyon için çok önemlidir. Özellikle öğretmen tarzları bir öğrenciyi motive etmekte büyük önem teşkil etmektedir. Ancak bu konuda öğretmenlere de bazen hak vermek gerekebilir. Çünkü özel ders alınmıyorsa bir sınıfta çok çeşitli öğrenci tiplemeleri vardır. Dolayısıyla hepsinin motivasyon tarzları farklı olduğundan öğretmenler bu hususta zorlanabilirler. Siz öğrencilerin öğretmenin şevkini arttıracak düzeyde ders dinlemesi ise öğretmeninizin motivasyonunu arttırıp anlatacağı dersi daha bir istekle anlatmasına sebep olacaktır.

Öğrencilerin motivasyonu konusunda ailelerden daha çok öğretmenlere büyük görevler düşmektedir. Bir öğretmen tüm öğretmenlerden farklı olarak daha iyi bir eğitim almış olsa dahi öğrenciyi motive edemedikten sonra anlatacakları öğrenci tarafında bir anlam teşkil etmeyecektir. Öğretmenlere bu hususta bazı tavsiyeler verecek olursak;

 • Öğrencilerinize nerede olduklarını ve ne yaptıklarının orada bulunma amaçlarının ne olduğunun farkına vardırın ve kontrollerini ellerinde tutmalarını sağlayın.
 • Derslere başlamadan önce yani dönem başında öğrencilerinizle yapılacak konuşma oldukça önemlidir. Bu konuşmada öğrencilerinize dönem sonunda ulaşmak istediğiniz hedeflerden bahsederseniz onların ders içerisinde ne yaptığınızı anlamaları daha net bir hale gelir.
 • Öğrencilerinizi yaptıkları davranışlardan dolayı küçük düşürmek veya onlara kızmak yerine bireysel konuşarak sorunları çözebilirsiniz. Ayrıca kesinlikle tehditkar olmayın çünkü tehdit hisseden öğrenci motivasyonunu kaybedecektir.
 • Eğitim ve öğretim bazen öğrenciler için sıkıcı hallere bürünebilir. Bu tarz zamanların sayısını azaltmak için öğrencinin derse olan ilgisinin arttırılması büyük önem teşkil etmektedir. Öğrencilerin derse olan ilgileri de onlara bazen geziler düzenleyerek bazen farklı konuşmacılar getirterek sağlanabilir. Kısacası eğitim ve öğretimi sizin tekelinizden çıkartıp sorumluluğu paylaştırarak öğrencilerin motivasyonunu arttırabilirsiniz.
 • Öğrencileriniz tekdüze anlatımlardan bir süre sonra sıkılacaktır. Bu tarz bir durumun yaşanmaması için değişken olun. Ders anlatımlarınızda farklılıklar ortaya koyun.
 • Sınıf içerisinde öğrencilerinizi kıyaslamadan onları pozitif bir rekabete sokabilirsiniz.
 • Bir öğrenciyi belli bir amaca yönlendirmek için ise bazen ona ödül vermek gerekebilir. Çünkü ödül ister istemez bir motivasyon kaynağıdır. Ancak bu hususta sınıfınızın ve ortamınızın şartlarını da göz önünde bulundurmanız faydalı olacaktır.
 • Öğrencileriniz kendini tanıma konusunda henüz bir eşiği atlayamamış durumunda olabilir. Onlara gerekli rehberliği yaparak kendilerini tanıyabilmelerine imkan tanıyarak derse olan ilgilerini arttırabilirsiniz.
 • Her insan hayatta övülmeyi ve takdir edilmeyi sever ve bunun olması için elinden geleni de yapar. Bu yüzden öncelikle öğrencilerinizin gerekli motivasyonunu arttırabilmek için gerekli yerlerde onları övün ve takdir edin.
 • Derslerinizi anlatırken kesinlikle heyecanlı olmalısınız. Durağan bir ders anlatım şekli derse ilgisi olan öğrenciyi dahi dersten uzaklaştırabilir.
 • Öğrencilerinizin sizden beklentilerinin farkında olun ve bu yönde bir strateji belirleyin.
 • Ders anlatırken öğrencilerinizin ilgi alanlarının farkında olmanız ve o ilgi alanlarıyla alakalı materyaller kullanıp örnekler vermeniz öğrencinizin ilgisini çekecektir.
 • Dersi anlattıktan sonra öğrencinizin anlattıklarınızı ne kadar anladığının farkında olun ve öğrencinizin ilerlemesinin farkında olun. Çünkü öğrenci kişisel kapasitesiyle bunu algılayacak düzeyde olabilir.
 • Aktiviteler, çeşitli etkinlikler öğrencinin ilgisini arttıracaktır. Onları anlattığınız konuya çekecektir ve yoğunlaştırcakatır.

YAZAR HAKKINDA

Mustafa YILMAZ Mustafa YILMAZ Hacettepe Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunuyum. Fizik derslerine girdiğim için ana dalım fizik olmakla beraber biyoloji ve kimya konusuna da hakimim. Ayrıca, öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerle iletişimim sayesinde diğer dersler konusunda da yardımcı olabilirim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Puan Hesaplayın
 • YORUM