Sınav Esnasında ve Sınavdan Önce Ne Yapmalıyım?

Sınav Esnasında ve Sınavdan Önce Ne Yapmalıyım?

SINAVDAN ÖNCE NE YAPMALI?

Günümüz dünyasında başarı elde edebilmek için öncelikle belirli şartlardan geçmek gerekir. Bu şartları lehimize çevirmek ise bizim elimizde olan bir husustur. Ülkemizde akademik veya toplumsal başarıya gitmenin en temel yolu sınavlardan geçmektir. Günümüzde her insan bir şekilde bir sınav yaşamıştır. Sınavların çok farklı çeşitleri vardır hayatta. Öğrencilerin en temel sınavı ise okul veya ders sınavlarıdır. Öğrenciler bu dönemlerde öncelikle yoğun kaygı güzeyi yaşarlar ve yeterince heyecanlıdırlar. Bu kaygı düzeyi ve heyecan öğrencilere yapmak istemedikleri şeyler yaptırabilir. Sınavlar bazı durumlarda kişiyi rahatsız eder, vücutsal fonksiyonların düzenli işlemesinde dahi problemler çıkartabilir. Özellikle sınavlara yakın dönemlerde bu durumlar daha sık yaşanabilir.

Sınav öncesi hazırlık süreci sınav anında ve sınav sonunda yaşanacak olan anları oldukça etkiler. Sınav öncesinde zamanın hızlı geçtiği düşünülür ve bu sebeple panik durumu yaşanabilir. Ayrıca bu dönemde yarıştığı diğer adayların kendisinden daha iyi çalıştığını ve kendisinden daha iyi yapacağını düşünen sınav adayları çoğunluktadır. Bu sebeple öğrenci şansının günden güne daha da azaldığını düşünür ve bu durumda motivasyonel olarak kötü etkilenir. Aynı zamanda bu durum öğrencinin kaygı ve stres düzeyini de etkiler. Sınav öncesi hazırlıkta işte tüm bu dertlerden kurtulabilecek bazı çözüm önerileri geçmişten günümüze sunulmaktadır. Bu çözüm önerilerine değinecek olursak şunlar karşımıza çıkabilir:

 • Öğrenci her şeyden önce kendine güvenmeli ve neler yapabileceğinin neleri başarabileceğinin farkında olarak özgüvenini yüksek tutmalıdır. Çünkü özgüven her kapının anahtarı olarak karşımıza çıkan bir olgudur.
 • Sınavın olacağı günden önceki akşam öğrenci ılık bir duş alabilir. Bu alınacak duş öğrencinin fiziksel ve zihinsel rahatlamasına sebep olacaktır.
 • Sınav öncesinde ders zorluğu ne kadar olursa olsun temiz bir zihinle sınava girebilmek oldukça önemlidir. Bu yüzden sınav öncesinde kesinlikle ders çalışma eylemi bırakılmalıdır. Aksi takdirde tüm bilgilerin birbirine karışması riski doğacaktır.
 • Sınavdan 1- 2 gün önceye kadar bazı fiziksel yorgunluğa sebep olabilecek hareketler ve aktivitelerden kaçınılmalı ve vücudun zorlanmasının önüne geçilmelidir.
 • Sınav öncesinde olumsuz bir durumla karşılaşmamak için sevmediğiniz insan ve durumlardan uzak durun.
 • Özellikle YGS- LYS- KPSS- ALES gibi sınavlara girecekseniz sınav yerine mutlaka önceden gidip göz gezdirin. Bu çok önemli bir sınav öncesi hazırlıktır. Çünkü bugüne kadarki deneyimlerde birçok öğrencinin sınav günü bu aksilikleri yaşadığı gözlemlenmiştir.
 • Sınav öncesinde tüketilecek gıdalara dikkat edilmelidir. Özellikle gaz yapan veya sizi rahatsız edebilecek gıdalar sınavda başınıza bela olabilir.
 • Kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız sınav günü oluşabilecek trafiği göz önünde bulundurarak hareket etmeniz ve sınav saatinde çok önce evden ayrılmanız gerekmektedir. Özellikle son yıllarda geç kalan öğrencilerin sınava alınmadığı göz önüne alınırsa bu durum önem teşkil etmektedir.
 • Sınav anında yaşanacak vücutsal tepkilere karşın önlem alınmalıdır. Özellikle yaşanacak bir ağız kuruluğu dikkatinizi dağıtabilir. Bu durumun önüne geçmek için mutlaka yanınızda su bulundurun.
 • Sınav esnasında rakiplerinize değil kendinize ve sınavınıza odaklanın.
 • Sınav anında herhangi çıkabilecek bir sese kendinizi kaptırmayın ve dağılan dikkatinizi daha fazla dağıtmayın. Sakin olabilmek ve sakin kalabilmek için önceden hazırlıklı olun.
 • Sınava başlarken kesinlikle optik formdaki bilgilerin size ait olduğundan ve doğruluğundan emin olun. Çünkü herhangi bir yanlışlıkta tüm emeğiniz çöpe gidebilir.
 • Uzun süre aynı soruya odaklanmayın çünkü zamanla yarışılan bir sınavda göreceğiniz her soru sizin için çok kıymetlidir.
 • Sınav anında gözünüz sürekli sınıfta olan saate takılmasın kötü etkilenebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Puan Hesaplayın
 • YORUM