Sanat Tarihi Bölümü Nedir Hakkında Bilgi

Sanat Tarihi Bölümü Nedir Hakkında Bilgi


Bölüm Hakkında Bilgi

Bölümde Türk Sanatı esas alınarak İslam ve Dünya Sanatının eğitimi ve öğretimi yapılır. Bölümden mezun olanların çalışma alanları oldukça orjinal olmasından yinelde iş bulma olanaları sınırlıdır. Mezunlar, Kültür Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, MTA, müzeler ve turizm kuruluşlarında vazife alabilmektedirlar.

Hangi Dersler Var ?

Sanat tarihi uygulamanında İslam sanatı, batının ve çağımızın sanatı, eleştiri ve teknikbilim, teknik resim, fotoğrafçılık, Türk süsleme sanatları, minyatür sanatı ve benzeri dersler okutulmaktadır.

Gereken Genellikler

Sanat tarihi uygulamanında okumak isteyenlerin, her şeyden evvelce, güzel sanatlara ve sosyal bilimlere alakalı, ikazcılar arasındaki farkları algılayabilme ve analitik düşünme kuvveti üst kimseler olmaları lazım olur.

Kazanılacak Ünvan

Sanat tarihi uygulamanını bitirenler “Sanat Tarihçisi” ünvanı ile vazife yaparlar. Sanat tarihçisi resim, minyatür, mimarlık yapıtlari ve benzeri sanat yapıtlarini dşayetlendirir, korur ve tanıtır, halkta sanat sevgisinin ilerlemesi ve tarihi yapıt kaçakçılığına karşı halkın uyanık olması amacıyla konferanslar sunar, yayınlar yapar. Sanat tarihçilerinin iş etrafleri yinelde müzelerdir. Fakat sanat tarihçileri işlemiş devirlerden kalma sanat yapıtlarinin meydana menfaatilmasına katıldıklarından, bazı vakitler arazide çalışmak mecburiyetinde kalabilirler. Müzelerde çalışan sanat tarihçileri, müzeye gelen yapıtlari, geliş yollarına göre sınıflandırır, kayıtlarını tutar, depolanmasını ve halka ideal yer ve vakit sunulmasını temin ederler.

Mutlaka İnceleyin  Gıda Teknolojisi Bölümü Nedir Hakkında Bilgi

Çalışma alanlari

Sanat tarihçileri, Vakıflar Genel Müdürlüğü, MTA, Kültür Bakanlığına bağlı kuruluşlar (müzeler) turizm kuruluşları ve benzeri kurum ve kuruluşlarda vazife alabilirler. Öğretmenlik sertifikası almış olanlar orta dereceli okullarda öğretmenlik yapılabilirler.

Özel Koşul Varmı

Staj Var mı

YAZAR HAKKINDA

Mustafa YILMAZ Mustafa YILMAZ Hacettepe Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunuyum. Fizik derslerine girdiğim için ana dalım fizik olmakla beraber biyoloji ve kimya konusuna da hakimim. Ayrıca, öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerle iletişimim sayesinde diğer dersler konusunda da yardımcı olabilirim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Puan Hesaplayın
  • YORUM