Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Nedir Hakkında Bilgi

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Nedir Hakkında Bilgi


Bölüm Hakkında Bilgi

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği, yeraltı kaynaklarının (petrolün, natural gazın, jeotermal enerjinin ve yeraltı sularının) aranması, üretimi, taşınması ve kullanıma sunulması hakkında hususlar ile uğraşır. Teknik olarak Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği, yeraltında natural yollardan ve sonrakidan depolanmış enerjinin kullanıma sunulması amacıyla lüzumlu birçok çalışma hakkındadir. Bölümün vazifei, öğrencilerini Petrol Mühendisliği’nin esasını meydana getiren hususlarda balakalı gerçekleştirme, petrol sanayisi hakkında yerel, milletlararası, toplumsal ve etraf hususlarında çözümler bulmalarını dayanıklıak hedefiyle, yeraltı akışkan kaynakları hakkında mühendislik alanlarında (sondaj, üretim ve rezervuar mühendisliği ile jeotermal enerji) eğitim vermektir. Staj olanakları ile kuramsal eğitimin kolay uygulamalarla pekiştirilmesi ve çalışma şartlarının tanınması sağlanmaktadır.

Hangi Dersler Var ?

first classta başka tüm mühendislik dallarinda bulunduğu ve benzeri, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği uygulamanında da fizik, matematik, kimya ve benzeri esas dersler alınırken; ikinci katagoride mühendislik matematiği,statik,mukavemet,akışkanlar mekaniği ve benzeri dersler alınmaktadır. Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği kısmının üçüncü ve dördüncü senelerinde ise bölüm derslerinin adedi çoğalmakta olup; petrol jeolojisi, petrol üretimi mühendisliği, rezervuar mühendisliği, sondaj mühendisliği, natural gaz mühendisliği, petrol ekonomisi ve benzeri petrol ve naturalğaz mühendisliği hakkında dersler verilmektedir. Bunlara ek olarak,öğrenciler son sınıfa geldiklerinde petrolün ilgi duydukları alanlarıy ile alakalı (naturalgaz, jeotermal, sondaj vb. ve benzeri hususlarda) teknik seçmeli dersler alırlar. Mezun olanak kadar alınması lüzumen serbest seçimlik ve teknik olmayan seçmeli derslerde ise öğrenciler seçecekleri dersler hususu ile alakalı kısıtlanmazlar (müzik,resim,yabancı dil vb.ve benzeri).

Gereken Genellikler

Petrol ve Doğalgaz Mühendisi olmak isteyenlerin; mühendislik bilimlerinin lüzumtirdiği ölçüde sayısal düşünme yetisine sahip, kendine verdiği iş üstünde tertipli ve derli toplu çalışan,rastgele bir işi tertipleme ve uygulama yetisine sahip, denk geldiği problemlere süratli ve mantıklı çözümler üretebilecek kolay düşünme kuvvetine sahip, izlenimleyen ve inceleme talebi duyan kimseler olmaları beklenmektedir.

Mutlaka İnceleyin  Çevre Mühendisliği Bölümü Nedir Hakkında Bilgi

Kazanılacak Ünvan

Petrol ve Doğalgaz Mühendisi unvanını alır.

Çalışma alanlari

Bu uygulamadan mezun olan Petrol ve Doğal Gaz Mühendisleri, petrol, naturalgaz ve jeotermal enerjinin aranması, sondajı, üretimi, taşınması, depolanması ve işletilmesi hususlarında vazife yapabilecek bilgi birikimi ile donanmış olacaklardır. Mezunlar,dünyanın büyük petrol ve natural gaz şirketlerinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağımlı olan TPAO (Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı) ve BOTAŞ (Boru Nakliyeciliği Anonim Şirketi) ve benzeri şirketlerle süratle ilerleyen LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı) pazarında çalışma olanakları ile vataniçi ve vatandışı üniversitelerde üst lisans ve hekime yapma olanakları iş imkânları arasında saseneabilecek başlıklardır.

Özel Koşul Varmı

Staj Var mı

İkinci sınıf sonucunda 4 hafta (yinelde sondaj üstüne) ve üçüncü parti sonucunda 4t hafta (yinelde rezervuar/üretim ) üstüne olmak suretiyle 8 haftalık mecburi staj zamanı var.

YAZAR HAKKINDA

Mustafa YILMAZ Mustafa YILMAZ Hacettepe Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunuyum. Fizik derslerine girdiğim için ana dalım fizik olmakla beraber biyoloji ve kimya konusuna da hakimim. Ayrıca, öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerle iletişimim sayesinde diğer dersler konusunda da yardımcı olabilirim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Puan Hesaplayın
  • YORUM