Pdr & Psikoloji Bölümlerinin Geleceği

Pdr & Psikoloji Bölümlerinin Geleceği

Web sitemize değişik kanallardan gelen tüm soruların temelinde genellikle Pdr & Psikoloji alanlarında çalışanların mesleklerindeki geleceklerinin ne olacağı yönünde. Bu anlamda gerek bu alanlara eğitimine devam eden gerekse bu alanlara lisede ilgi duymaya başlayan tüm öğrenciler pdr ve psikoloji mesleğinin geleceğini merak etmektedirler.

Ülkemizin sosyal ve eğitim alanlarında halen bir çok eksiğinin bulunduğu bu dönem ve gelecek dönemlerde bu iki mesleğin geleceklerinin öncelikle parlak olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Ancak iki mesleği bir birinden ayırmak lazım.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik – Pdr

Pdr mesleğinin geleceği hakkında ciddi endişeler içinde olan alan mezunları bu konuda haksız sayılmazlar.Ancak Pdr alanın geleceğini değerlendirmeden önce mesleğin bu gününe bakmakta fayda var. Pdr mezunları şuanda mezun olduktan itibaren;

MEB’e bağlı kamu ve özel okullarda rehber öğretmen,
MEB’e bağlı RAM’larda psikolojik danışman,
Rehabilitasyon merkezlerinde psikolojik danışman,
Özel şirketlerde insan kaynakları uzmanı
Danışmanlık merkezlerinde uzmanlı alanlarına göre psikolojik danışman,
Adliyelerde bilirkisi olarak,
Emniyette psikolojik danışman,
TSK’da psikolojik danışman olarak.
Çocuk esirgeme kurumlarında psikolojik danışman olarak
Çeşitli kurumlarda danışmanlık ve eğitimle ilgili farklı pozisyonlarda çalışabilmektedir.
Pdr mezunlarının çalışma alanlarını değerlendirdikten sonra bu alanlardan “Rehber Öğretmenlik” alanı pdr mezunlarının yığılma alanıdır. Üniversitelerin Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik – Pdr bölümünden mezun olan öğrencilerin %65’i bu alanda çalışmaktadır. Kalan %35’lik bölümü ise diğer alanlarda çalışmaktadırlar.

Durum böyle olunca pdr mezunları MEB’e bağlı okullarda çalışma alanlarındaki değişikliklerinden çok fazla etkilenmektedir. 2013 mayıs ayında başlatılan rehberlik kursları ve beraberinde gelen alan dışı atamalarda bu sebeple Pdr camiasını derinden etkilemiş ve mesleğin geleceği konusunda ciddi endişeler doğrmuştur. Ardından gelen ve MEB tarafından hangi mantıkla oluşturulduğu belli olmayan emek ve hak gspına neden olan öğretmenlere alan değişikliği hakkı veren uygulama ile bir çok alakasız branş rehber öğretmenlik kadrolarına geçmiştir. Tüm bunlar yaşanırken MEB şubat ayında öğretmen ataması öncesi bünyesindeki güncel öğretmen ihtiyaçlarını yayınlamıştır. Yayınlanan listeye göre MEB kaynaklarının belirttiği sayılara göre şuanda MEB’e bağlı okullarda toplam 14.043 Rehber Öğretmene ihtiyaç vardır.Bu ihtiyaca özel sektörün gereksinimlerini de eklediğimiz zaman şuanda ülkemiz içinde çalışacak 16.000′ e yakın pdr mezununa ihtiyaç olduğu görülmektedir.

Mutlaka İnceleyin  Açık Öğretim Fakültesinde Okumak İçin Gerekli Kriterler Nelerdir?

Peki Türk Üniversiteleri Yılda Kaç Pdr Mezunu Veriyor?

Sadece geçen yıl Pdr mezunlarının sayısı %11 artmıştır.

2013 Yılında PDR’nin Yeni Açıldığı Devlet Üniversiteleri

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (İkinci Öğretim): 41 Kişi
Niğde Üniversitesi: 52 Kişi
Uşak Üniversitesi: 52 Kişi
Uşak Üniversitesi (İkinci Öğretim): 52 Kişi

2013 Yılında PDR Kontenjanı Artan Devlet Üniversiteleri

Osmangazi Üniversitesi: 52′den 62′ye
Konya Necmettin Erbakan: 77′den 88′e
Osmangazi Üniversitesi ( İ.Ö ): 52′den 62′ye
Konya Necmettin Erbakan (İ.Ö): 77′den 88′e
Erzincan Üniversitesi: 57′den 67′ye
Erzincan Üniversitesi ( İ.Ö ): 57′den 67′ye Toplamda 237 kişilik bir artış olmuştur.

Bu bilgiler ışığında şuanda Türk Üniversiteleri bünyesinde 2012 yılında Pdr bölümü mezunu sayısı 5.378 iken bu sayı 2013 yılında 6.029 olarak karşımıza çıkmıştır.

Peki MEB Her yıl kaç Rehber Öğretmen Almaktadır.

2009 – 1340
2010 – 1774
2011 – 1194
2011 – 659
2012 – 883
2013 – 2628
2014 – 273 (Şubat ataması)
Sayısal verilerileri ele aladıktan sonra gelelim öngörümüze; Yukarıda belirttiğimiz sayılar ve MEB tarafından uygulana politikal çerevesinde PDR alanınındaki MEB rehber öğretmen açığının 2020 yılında kapanması beklenmektedir.

Ancak dış etkenlerden bağımsız bir öngörü olarak oluşturduğumuz bu tespit MEB’in alandışı atama uygulamaları, branş değişiklikleri, rehberlik kursları vb gibi etkenlerle 2018 yılına da çekilebilir. Burada MEB yetkililerinin tutumu çok önemli bir yer tutmaktadır.Zira MEB tarafından yapılan her olumsuz davranış Pdr camiasını olumsuz etkilemektedir.

Peki PDR Mesleğinin Geleceği Parlak mı?

Bu soruya hem evet hemde hayır demek zorundayız. Çünkü PDR ile ilgili yapılan düzenlemelerin hepsi tam bir hayal kırıklığı yaratmaktadır.

Alandışı atamalar ile yetersiz personelin alana girmesi,
Felsefe ve Sosyoloji mezunlarına alanın siyasi rant için peş keş çelimesi,
Pdr alana ait bir yasa olmaması,
Pdr hizmetlerine ilişkin salt bir yönetmelik olmaması,
Pdr çalışmalarında rehber öğretmenlerin yaşadıkları olumsuz tutumlar vs.
Tüm bu gelişmeler alanının geleceği hakkında bizi endişelendirmekte ve karamsarlığa düşürmektedir.Ancak Pdr alanının geleceğinin parlak olduğunu gösteren gelişmelerde yok değildir.

Mutlaka İnceleyin  2016 Çocuk Gelişimi Taban Puanları

Psikolojik danışmaya verilen önemin toplumda artması,
Devlet ve özel sektörlerde çalışma imkanlarının genişliği,
Uluslar arası bir geçerliliği olması,
Toplumsal olarak psikolojik danışmanlığa olan bakışın değişmesi,
Alanda yetişmiş insan sayısının artışı,
MEB rehber öğretmen alım sayılarında azalmanın olmayışı vs. gibi
Son olarak 2020 yılına kadar MEB de rehber öğretmen açığının kapanmayacağı öngörülmekte ve özel sektörde de Pdr alanın varlığını sürdüreceği gözükmektedir.

Psikoloji Bölümünün Geleceği

Psikoloji; mesleğinin geleceğini değerlendirmeden önce bugüne bir bakmakta fayda var.Psikoloji mezunları şuanda;

MEB’e bağlı okullarda rehber öğretmen olarak(1 yıl formasyon almalı halinde) ve Psikoloji öğretmeni larak,
Danışmanlık merkezlerinde psikolog olarak,
Rehabilitasyon merkezlerinde psikolog olarak,
Adalet bakanlığında,
Hastanalerde,
Çocuk esirme kurumlarında,
Aile sağlık merkezlerinde
Okul öncesi kurumlarda
Kreş ve çocuk yuvalarında çalışabilmektedirler.
Pdr alanında uzun uzun değindiğimiz bir çok husus Psikoloji alanı içinde geçerli olabilmektedir.Zira psikoloji ve Pdr birbirleri ile çok benzeşen sadece eğitimin içerindeki %30 luk ayrımla ayrılan iki alandır.Psikoloji mezunları ile Pdr mezunları birbirlerinin çalıştıkları tüm alanlarda çalışabilmektedirler.Bu yönden bir Pdr mezunu ile Psikoloji mezunu öğrenci iş ve çalışma alanları konusunda aynı hakları veya aynı kayıpları yaşamaktadır.

Pdr mezunları için belirttiğmiz tüm olumlu ve olumsuz gelişmelerden psikoloji mezunlarıda etkilenmektedirler. Bu sebeple Psikoloji mesleğinin geleceğinin de Pdr gibi değerlendirilebileceği unutulmalı ancak psikoloji bölümünün her yıl verdiği mezun sayısının daha az olduğunu düşünülerek daha uzun soluklu bir çalışma hayatı içinde bulunacakları tahmin edilmektedir.

Burada kişisel olarak bu iki meslekten birini tercih edecek öğrencilerin eğer kariyer hedeflerinde öğretmenlik veya eğitimin bir kademesinda çalışmak var ise Pdr alanını, yok tamamen psikoloji ve danışmanlık alanına yönelmek istiyorlarsa da Psikoloji alanını tercih etmelerini tavsiye ederim.Ama tekrar etmekte fayda var. Psikoloji ve Pdr mezunlarının tamamı dabışmanlık alanlarında da çalışabilir eğitim alanlarında çalışabilirler.

Her iki alanla ilgili aklınıza takılan diğer sorularınızı yorum kısmından yazabilirsiniz.Huzur ve sağlıkla kalmanız dileğiyle….

YAZAR HAKKINDA

Mustafa YILMAZ Mustafa YILMAZ Hacettepe Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunuyum. Fizik derslerine girdiğim için ana dalım fizik olmakla beraber biyoloji ve kimya konusuna da hakimim. Ayrıca, öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerle iletişimim sayesinde diğer dersler konusunda da yardımcı olabilirim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Puan Hesaplayın
  • YORUM