Odyoloji Bölümü Nedir Hakkında Bilgi

Odyoloji Bölümü Nedir Hakkında Bilgi


Bölüm Hakkında Bilgi

Odyoloji lisans uygulaması, öğrencilere üst standartlarda bilgi, klinik hizmet ve inceleme şartları sağlayarak, işitme ve denge hakkında meseleların doğru bir biçimde ele alınması hususu ile alakalı eğitim ve öğretim vermektedir. Odyoloji kısmının esas hedefi, sıhhat ve rehabilitasyon bölümündeki hizmetleri ile plan edilen amaçlarin gerçekleşmesinde
rolü olan odyologları eğitmektir. Odyoloji lisans uygulamanının mezun vermesi ile toplumun
greksinimlerinin karşılanabilmesi tarafında oldukça mühim bir ismim atılmasının yanı sıra eğitim standardı
ve niteliğinin arttırılması sağlanacaktır.

Hangi Dersler Var ?

Anatomi, Fizyoloji, Genel Kimya, Mesleki Oryantasyon, Bilgi Teknolojileri,Biyokimyaya Giriş, Beslenme İlkeleri, İşletme Yönetimi, Gıda Kimyası ve Analizleri, Beslenme Biyokimyası, Anne ve Çocuk Beslenmesi, Gıda Destekleri, İşletme Yönetimi, Psikolojiye Giriş, Hastalıklarda Diyet Tedavisi, Gıda Mikrobiyolojisi ve Gıda Güvenliği

Gereken Genellikler

Bu uygulamaa girmek isteyen öğrenciler fizik, fizyoloji, anatomi, pataloji, bilhassa kulak burun boğaz hastalıkları hususlarında kendilerini iyi yetiştirmelidirler. Odyoloji genç ve süratle ilerleyen bir dal bulunduğu ve husus insan sağlığını ilgilendirdiği amacıyla kararlı ve hassas bir çalışmayı lüzumtirir.

Kazanılacak Ünvan

Odyometri uygulamanını bitiren öğrencilere “Odyometrist” ünvanı verilir. Odyometrist resmi ve özel hasadetlerin kulak burun boğaz kliniklerinde, kulak burun boğaz eksperının gözetiminde, işitme ölçümü yapar; kulak hastalıklarının tanısı amacıyla ayırıcı testleri uygular, ağır işiten hastalara işitme aygıtı uygular; okullarda işitme taramaları yapar.

Mutlaka İnceleyin  Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü Hakkında Bilgi

Çalışma alanlari

Odyometristler resmi ve özel hasadetlerde ve sağırlar okulunda çalışırlar. Ülkemizde odyoloji bölümünde ara meslek elemanına lüzumsinim bulunmaktadır. Bu amaçla mezunların iş bulma bozukluğu olmayabilir.

Özel Koşul Varmı

Staj Var mı

Öğrencilerimizin çalışma alanlarına yönelik, saha ve kurum stajları yapma yükümlülükleri bulunmaktadır

YAZAR HAKKINDA

Mustafa YILMAZ Mustafa YILMAZ Hacettepe Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunuyum. Fizik derslerine girdiğim için ana dalım fizik olmakla beraber biyoloji ve kimya konusuna da hakimim. Ayrıca, öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerle iletişimim sayesinde diğer dersler konusunda da yardımcı olabilirim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Puan Hesaplayın
  • YORUM