Makine Mühendisliği Nedir Hakkında Bilgi

Makine Mühendisliği Nedir Hakkında Bilgi


Bölüm Hakkında Bilgi

Türkiye’nin ve dünyanın mühendislik lüzumsinimleri tarafında yerel ve milletlararası seviyede lisans ve lisansüstü eğitim-öğretim veren, güncel bilimsel incelemeler yapan, literatüre ve teknolojik ilerlemelere katkıda tespit edilen, bölümünde söz sahibi, lider bir bölümdür. Programın hedefi mekanik sistemlerin ve enerji dönüştüren sistemlerin dizaynı, geliştirilmesi, üretimin planlanması, birçok mekanik sistemlerin, gaz ve buhar türbinlerinin, pistonlu kompresörlerin, nükleer reaktörlerin, samimi yanmalı motorların, soğutma, ısıtma ve havalandırma sistemlerinin dizaynını yapmaya yönelik eğitim vermektir

Hangi Dersler Var ?

Mukavemet, Dinamik, Fizik, Matematik, Genel Kimya, Diferansiyal Denklemler, İmalat İşlemleri, Malzeme Bilimi, Sıvı Mekaniği, Termohareketli, Mühendislik Ekonomisi, Elektrik ve Elektroniğn Temelleri, Motorlar, Turbo Makineleri, Bilgisayar Bilimleri Tanıtımı vb.

Gereken Genellikler

Makine mühendisi olmak isteyenlerin;
-Şekil ve uzay temaslarini görebilme becerisi sahip,
-Matematik ve fizik hususlarına alakalı ve bu alanda kafayarılı,
-Makineler üstünde çalışmaktan hoşlanan,
-Yaratıcı, dizayn kuvveti üst kimseler olmaları lazım olur.

Kazanılacak Ünvan

Eğitimini kafayarı ile tamamlayanlara “Makine Mühendisliği” lisans diploması ve “Makine Mühendisi” unvanı verilmektedir.

Çalışma alanlari

Makine Mühendisliği çalışma alanları, geniş yelpazede süregelen iş olanağı. Endüstride, enerji dönüşümleri ve yenilenebilir enerjiler, mekatronik ve robot teknolojisi, otomotiv teknolojileri, makina malzemeleri ve imalat teknolojileri, mikro ve nano teknolojiler, biyoteknolojiler, makine dizayn, ısıtma havalandırma ve iklimlendirme vb.

Mutlaka İnceleyin  Gazi Üniversitesi

Özel Koşul Varmı

Staj Var mı

Evet. 60 iş günü.

YAZAR HAKKINDA

Mustafa YILMAZ Mustafa YILMAZ Hacettepe Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunuyum. Fizik derslerine girdiğim için ana dalım fizik olmakla beraber biyoloji ve kimya konusuna da hakimim. Ayrıca, öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerle iletişimim sayesinde diğer dersler konusunda da yardımcı olabilirim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Puan Hesaplayın
  • YORUM