Sınav Sistemleri
Geleceğin için
Yükseköğretim Kurumları Sınavı Rehberlik Sitesi
Lys İngilizce Dersine Nasıl Çalışmalı?
Sosyal Medyada Paylaş
6 Nisan 2017
Sınav Sistemleri

Lys İngilizce Dersine Nasıl Çalışmalı?

Üniversite girişte yapılan birinci kademe sınavı olan Ygs’de baraj puanı olan 180 alan her lise son öğrencisi Lys’ye girme hakkına sahip olmaktadır. İşte bu aşamadan sonra her öğrenci kendi alanındaki derslerin sorularından sorumludur. Yabancı dil öğrencileri de öncelikle İngilizceden tercih yapmak istedikleri için İngilizce çalışmak durumundadırlar. Yabancı dil bölümündeki öğrenciler öncelikli olarak İngilizce öğretmenliği ve İngiliz dili ve edebiyatı bölümlerini tercih etmektedirler. Bunun sebepleri hem İngilizcenin bir dünya dili olması ve özel kurumlarda çalışmak isteyenler için neredeyse her kapıyı açan anahtarın bir dişlisinin de İngilizce olması hem de kamu kurumlarına atanma ihtimalinin İngilizcede çok daha yüksek olmasıdır. Ancak mezuniyet sonrası iş bulma olanağı daha çok olduğundan üniversite giriş puanları bakımından Almanca, Fransızca, Japonca gibi diğer dillerle karşılaştırıldığında İngilizce ile ilgili bölümlerin puanları daha yüksektir.

Lys İngilizce Sorularının Konu Dağılımı Ne Şekildedir?

İngilizce sorularının sayısı seksendir. Bu sorulardan yirmi tanesi dilbilgisi ve sözcük bilgisi, on iki tanesi çeviri ve kırk sekiz tanesi de okuduğunu anlama içeriklidir. Bu dağılımdan da anlaşılabileceği üzere en temel çalışma alanı sözcük öğrenmedir. Öğrenci ne kadar çok sözcüğün anlamını ve kullanım yerini bilirse başarılı olma ihtimali o kadar yüksek olur. Çünkü sözcük bilgisi, çeviri ve okuduğunu anlama ve soruları cevaplama bölümlerinde başarılı olabilmek için öncelikle cümlelerdeki sözcüklerin anlamlarını ve kullanım yerlerini biliyor olmak gerekmektedir. lys-ingilizce-nasil-calisilirSözcük anlamları dışında bir diğer önemli olan konu da cümle kalıplarını tanımaktır. Bu da sözcükleri tek tek değil de cümle içindeki yeri ile anlamlandırmaktan geçer.

Mutlaka İnceleyin  Sayısal Öğrencileri İçin Ygs- Lys Ders Çalışma Programı – Hafta 14

Lys’de İngilizce Başarısı İçin Sözcük Öğrenme Çalışmaları Nasıl Yapılmalıdır?

İngilizcede sözcük ve cümle kalıplarını ezberlemek yerine anlamlandırıp kullanabilmek için sözcükleri cümle ile beraber öğrenmek gerekmektedir. İşte bunun için de internet kaynakları çok büyük önem arz etmektedir. Tek tek kelime çalışmak yerine İngilizce film, video izlemek, şarkı dinleyip ezberlemeye çalışmak sözcük ve cümle kalıplarının zihne yerleşmesinde çok önemli bir yardımcıdır. Bu sayede kuru kuru sözcük ezberlemek yerine dili ve sözcükleri hayatın içine katmak mümkün olacaktır. Ayrıca sınavdaki okuma anlama paragraflarında sıkça rastlanan deprem, sel, ekonomik kriz, siyasi gelişmeler gibi güncel konularda internet üzerinden yayınlanan gazete haberleri takip edilebilir. İngilizce yayınlanan günlük gazete ve haftalık, aylık dergiler internet üzerinden takip edilerek çeviri yapılabilir. Bunun yanı sıra yayın evlerinin düzenlediği deneme sınavlarına katılarak adaylar kendilerini sınayabilme imkanı bulabilirler. Bu sınavlardan aldıkları dönütlerle çalışmalarına daha gerçekçi yön verme olanağına sahip olurlar.

 

6 adet yorum var.

  1. Peki Hocam bu sınava sadece dil öğrencilerimi girebilir? Yani ben TM öğrencisiyim, okulum dil bölümü açmadı ve yakın çevremde dil bölümü açan okul da yoktu bu yüzden TM’den ilerlemek zorunda kaldım. Ben girebilir miyim bu sınava?

    • Merhaba Sibel, öncelikle sen sınavını güzel bir puanla kazanmaya hedefle kendini ardından bölüm seçimini yaparken daha rahat olacaksın. Bakma çevrendeki kişilere sen.

  2. Ben sağlık meslek öğrencisiyim. Acaba iki sene boyunca kurslar ve kendi gayretimle ingilizce öğretmenliği fakültesini kazanabilirmiyim ? Lütfen cevap verin. Çünkü benjm için çok önemli

  3. merhaba ingilizce öğretmenliği bölümünü kazanmak için ingilizce kursuna gitmek şart mıdır? onun yerine neler yapılabilir?

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır