Lys Coğrafya Dersine Nasıl Çalışılır?

Lys Coğrafya Dersine Nasıl Çalışılır?

Lys kapsamında birçok dersten sınava girilecek. Bunlardan bir tanesi de coğrafya dersi olacak. Eşit ağırlık ve sözel öğrencileri için; Lys Coğrafya bu dersler arasında büyük öneme sahip olanlar arasında yer alıyor. Lys Coğrafya dersinden sınava girecek olan öğrencilerin kafasını en çok kurcalayan soru ise coğrafya konularında akılda tutulması gereken bilgilerin nasıl hafızada kalacağı ve nasıl bir çalışma yöntemi uygulanacağıdır.

lys-cografya

Zaman konusunda sıkıntınız yoksa mutlaka çalışma planınız genel olarak şöyle olmalı: Önce kitaptan çalışmalı, ardından özet çıkartmalı ve özetin eksik noktalarını kontrol etmek için kitabı gözden geçirmelisiniz. Ardından elde ettiğiniz özeti tekrar etmeli ve konuyla ilgili olan testi çözmelisiniz. Tüm konular için bu şekilde çalışarak ilerlerseniz bilgiler kafanıza tam anlamıyla yerleşecektir.

Coğrafya Mantık Çerçevesine İlerler

Coğrafya dersinde birçok bilgi, birbiriyle bağımlı şekilde ilerler. Bu nedenle bu tip konularda şematik bir çalışma sistemi kurarak çalışmak en doğrusudur. Örneğin; dünyanın hareketleri konusuna,  dünyanın güneşin etrafında dönmesi konusu, dünyanın güneş etrafında dönmesinin sonuçları gibi konular bir bütün halindedir. Konunun en baş aşamasından şema çizimi şeklinde başlayabilir ve konu ilerledikçe şemanıza bilgileri ilave edebilirsiniz. Bunun için öncelikle elinizdeki ders kitabına çalışmalı; çalışma devam ettikçe gerekli bilgileri şemaya işlemelisiniz. Hazırlanan şemayı odanızın en güzel yerine asabilir; sürekli göz gezdirebilirsiniz. [su_highlight background=”#863485″]Hem şemayı hazırlarken kafanıza yerleşmiş olması ve sürekli göz önünde olması, sınav zamanında şemayla ilgili soru görmeniz halinde, şemanın doğal olarak gözünüzde canlanmasını sağlayacaktır. [/su_highlight]Yazarak ve çizerek çalışmak bilgileri akılda tutmanın en iyi yoludur.

Mutlaka İnceleyin  Eşit Ağırlık Öğrencileri İçin Ygs- Lys Ders Çalışma Programı – Hafta 16

Hafızada Tutulacak Bilgiler

Hangi bölgede ne yetişiyor? Toprak çeşitleri nelerdir? gibi konular, hafıza kalması gereken, mantık yürüterek çözüme ulaşamayacağınız konulara örnektir. Bu tip konulara çalışırken mümkün oldukça beynin dinç olduğu zamanları tercih etmelisiniz. Bu zamanlar genellikle sabah uykudan uyandıktan sonraki ilk 3 saat ile sınırlıdır. Konuyu kitabınızdan yararlanarak çalışmalısınız. Mümkün olan her bilgide kafanızda olayı şekillendirmelisiniz ki sınavda soru geldiğinde hafızanız bilgiyi çekip çıkartabilirsiniz. Örneğin; pirinç pişirilirken bir miktar fazla suyun içinde bırakılır. Buradan hareketle; yetiştiriciliği esnasında pirincin, suyun içinde olduğunu anımsayabilirsiniz. Çalışma sisteminde en önemli görev yaratıcılığına düşüyor.

[su_box title=”Kelimelerin Gücü” style=”glass” box_color=”#462364″ radius=”19″]

Uzun cümleler kurarak özet yazmak yerine, cümlelerinizi kısa ve net tutmalısınız. Birbirleriyle özdeşlemiş bilgileri iki kelimeyle ifade edebilmeniz; daha kolay öğrenmenizi sağlar. Örneğin;” Ege bölgesinde zeytin yetiştiriciliği ön plandadır” şeklinde bir cümle yazmak yerine; bölgelerde yetiştirilen tarım ürünleri konu başlığı altında sadece Ege – zeytin biçiminde not alabilirsiniz. Birbirleriyle özdeşlemiş birçok kelime için bu tekniği uygulayabilirsiniz. Gereksiz kelimelerle hazırlanan özetler hem gözü hem beyni boş yere yorar. Özette mutlaka net olmalısınız ki daha kolay kavrayabilin.

[/su_box]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Puan Hesaplayın
  • YORUM