Sınav Sistemleri
Geleceğin için
Yükseköğretim Kurumları Sınavı Rehberlik Sitesi
Kolay İngilizce Öğrenmeye Çalışmak – 10 Adımda
Sosyal Medyada Paylaş
6 Mayıs 2018
Sınav Sistemleri

Kolay İngilizce Öğrenmeye Çalışmak – 10 Adımda

1. Müzik Dinleyerek İngilizce Öğrenmek

Eski ya da çağdaş, sevdiğiniz dilediğiniz müzik tipinde İngilizce şarkı dinleyin. Çeviriyi okuyup sözcük haznenizi geliştirin. Dilerseniz şarkıya eşlik edip telaffuzunuzu geliştirebilirsiniz.

2. Film İzleyerek İngilizce Öğrenmek

Film izlemek İngilizce öğrenmek isteyenlerin en çok faydalandığı bir kaynaktır. Altmakale olmadan İngilizce filmler izleyerek İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. 5-10 film izledikten sonraki farkı fark edeceksiniz. Zaman geçtikçe filmi anlayabildiğinizi fark edeceksiniz.

3. Topluluklara Katılın – Yabancı Arkadaşlar Edinin

İngilizce mevzulaşabileceğiniz oyunlara, aktivitelere katılmayı tecrübe edinin. Buradan edineceğiniz dostlarınız ile bol bol kvaka yaparak İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Sadece topluluklar değil, sosyal medya üstünden de siz ve benzeri İngilizce öğrenmek isteyen insanlar ile tanışabilirsiniz.

4. Sesli Sohbetlere Katılın

Artık teknoloji o kadar ilerledi ki her kısımda İngilizce mevzulaşabileceğiniz bir bölge sahip olunantur. Kendinize bir sohbet odası bulun ve hususşmaya başlayın.

5. Kendiniz Konuşun ve Kaydedin 

Belki size komik gelebilir ama kendi sorunlarınızı görmeniz ve kendinizi nasıl geliştirebileceğinizi manayanıza yardım edecektir.

6. İngilizce Günlük Tutmak

Günlük deyince aklınıza classic günlük gelmesin. Bu günlük öyle bir günlük olacak ki o gün öğrendiğimiz sözcükleri, bu sözcüklerin ne manaya yaklaştığını, o gün hangi derslere çalıştığımızı yazacağız. Yani bir öğrenme günlüğü diyebiliriz. Bu öğrendiklerimizi bir cümle içerisinde görmemiz daha faydalı olacaktır. Sonra her gün yazdıklarımızı okuyacağız. Zaman geçtikçe nasıl geliştiğinizi fark edeceksiniz.

7. Kitap ve Makaleler Okuyarak İngilizce Öğrenmek

İngilizce kitaplar ve makaleler okuyarak sözcük balakanız, ve grammar balakanızi geliştirebilirsiniz. Arada sırada kitap okumak sıkıcı olabiliyor. Eğer düzgün bir kitap seçmezseniz bir müddet sonraki beğeni almayıp okumayı bırakabilirsiniz. Bu sebepten sevdiğiniz yazarların ya da sevdiğiniz türde kitapları okumaya tedbir gösterin. Hem de İnternet üstünden İngilizce bloglar bulup onların yazdığı makaleleri okuyabilirsiniz.

8. Telefonunuzu, Bilgisayarınızı İngilizceye Çevirin 

Dediğimiz ve benzeri İngilizce öğrenmek istiyorsanız bir müddet yaşamınızı İngilizce ile kuşatmanız lüzumecek. Telefonunuzu ve bilgisayarınızı İngilizceye dönüştürerek sözcük dağarcığınızı geliştirebilirsiniz.

9. Çekingen Olma, Cesur Ol

Şöyle bir söz bulunmaktadır “En Büyük RiskRisk Almamaktır” Hata yapma korkusu ile bahsetmektan, denemekten çekinmeyin. Dil öğrenmek istiyorsanız bol bol hata yapmanız normaldir. Zaten dil bu tür öğrenilmektedir. Yabancı bir turist görüldüğü vakit onlarla hususşmaya çalışın, yardıma çalışın. Öğretmeniniz ile hususşmaya çalışın. Siz İngilizce’nin üstüne gittikçe öğrenmemek olası değildir.

10. Neden İngilizce Öğrenmek İstediğinizi Unutmayın

Gelişmekte bulunduğunuzdan emin değilseniz, hüsrana uğramak naturaldır. Bu biçimde hissettiğinizde, namacıyla İngilizce öğrenmeye başladığınızı hatırlamak mühimdir. Fakat, kendinizi motive etmek amacıyla harici bir amaca emniyetmeyin. Aksine, namacıyla kendin amacıyla İngilizce öğrenmek istediğini öğrenmelisin. Mesela, karihususmunuz sebebiyle İngilizcenizi ilerletmek istersiniz. Kendinizi her vakit motive edin.

Eğer bu sunduğumuz tavsiyelere uyarsanız 1-2 ay içerisinde kendinizdeki değişimi netlikle fark edeceksiniz. Bu makaledeki ipuçlarını ve şunları nasıl uygulayabileceğinizi araştırmak amacıyla her hafta hatırlatıcılar ayarlayın. Her vakit aklınız İngilizce’de olsun. İngilizce Öğrenmek adına Sizin tavsiyeleriniz nelerdir? Yorum evresinden bizlerle taktiklerini paylaşabilirsiniz. 

 

Mutlaka İnceleyin  YGS Kaç Soru?

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır