Hemşirelik Bölümü Nedir Hakkında Bilgi

Hemşirelik Bölümü Nedir Hakkında Bilgi


Bölüm Hakkında Bilgi

Hemşirelik Bölümü’nün amacı toplumun sıhhat hakkında esas problemini göz önüne alarak sıhhatli, hasta ya da engelli kişilerin sıhhat kuruluşları içeriğinde ya da dışında birçok hemşirelik ihtiyacıni belirleyecek; bakımını planlayacak, uygulayacak ve takip edecek; koruyucu, tedavi edici ve rehabilitasyona yönelik birçok sıhhat hizmetinin uygulanmasında sıhhat ekibinin başka elemanları ile koordineli olarak çalışabilecek hemşireler eğitmektir. Hemşirelik öğrencilerinin geleceğe yönelik gelişimine katkı gerçekleştirmeyi hedefleyen Toplumsal Duyarlılık Projesi kapsamında belli sıhhat bakım alanlarında çalışması ve araştırılmalarda yer alması hedeflenir. Hemşirelik kısmının dördüncü senesi (son iki yarısene) intern devresi içerir. İntern uygulaması ile öğrencilere dünyada ve ülkemizde en çok lüzumsinim duyulan özellikli hemşirelik alanlarında kendilerini geliştirecek uygulama yapmaları sağlanır.

Hangi Dersler Var ?

Fizyoloji, Psikoloji, Anatomi, Sıhhat Bilimleri, Hemşireliğe Giriş, Pataloji, Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon, Farmakoloji, Cerrahi Hastalıklar, Epidemiyoloji, Kadın Sihhati ve Hastalıkları, Çocuk Sihhati ve Hastalıkları, Ruh Sihhati ve Hastalıkları, Biyokimya, Sıhhat Bilimlerinde Etik, Halk Sağılığı Hemşireliği alınan dersler arasında yer almakta.

Gereken Genellikler

Hemşirelik alanında okumak isteyen adayların eğitimleri boyunca ve daha ardından bu mesleği yürütmeyi önleyecek fiziki ve ruhsal engelinin olmaması lazım olur.

Kazanılacak Ünvan

Hemşire unvanı

Çalışma alanlari

Hemşireler; bubugünküde sıklıkla, yatarak tedavi hizmeti yayınlayan özel ya da resmi sıhhat kuruluşlarında, koruyucu sıhhat ve rehabilitasyon hizmetleri veren kuruluşlarda çalışabilirler.

Mutlaka İnceleyin  Makine Mühendisliği Nedir Hakkında Bilgi

Özel Koşul Varmı

Eğitim boyunca ve daha ardından bu mesleği yürütmeyi önleyecek fiziki ve ruhsal engeli olmadığını belgeleyen kurul raporu alınması lazım olur.

Staj Var mı

Uygulamalı derslerin klinik uygulama vakitleri ilk üç sene haftada iki gündür. Ek olarak, ikinci ve üçüncü eğitim­öğretim senesi sonucunda toplam da 10 günden meydana gelen iki haftalık “Yaz Klinik Uygulama” (yaz stajı) sahip olunantur. Son sene ise öğrenciler haftada dört gün boyunca intern uygulaması kapsamında dünyada ve ülkemizde en çok lüzumsinim duyulan hemşirelik dalları olan Kanser Hemşireliği, Yenitabiatn ve Yoğun Bakım Hemşireliği, Ameliyathane Hemşireliği ve Acil Hemşireliği ve benzeri alanlarda bir sene boyunca uygulama yaparak profesyonel hemşireliğe hazırlanırlar.

YAZAR HAKKINDA

Mustafa YILMAZ Mustafa YILMAZ Hacettepe Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunuyum. Fizik derslerine girdiğim için ana dalım fizik olmakla beraber biyoloji ve kimya konusuna da hakimim. Ayrıca, öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerle iletişimim sayesinde diğer dersler konusunda da yardımcı olabilirim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Puan Hesaplayın
  • YORUM