Geomatik Mühendisliği Nedir Hakkında Bilgi

Geomatik Mühendisliği Nedir Hakkında Bilgi


Bölüm Hakkında Bilgi

Geomatik, yer yuvarı ve yer yüzü hakkında koordinat verilerinin üretiminden kullanılmasına tesirbir iş akışını oluşturmanın bilimi ve teknolojileri tümüdür. Geomatik Mühendisliği ise arazi idaresi kapsamında kadastro, taşınmaz mal dşayetleme ve geliştirilmesi kavramları ve şunlara bağlı arazi/şehir bilgi sistemi tertiplemelerini de barındırmaktadır.

Hangi Dersler Var ?

Geomatik Mühendisliği bölümü eğitim uygulaması; Temel Matematik ve Temel Bilimler eğitimi, Temel Mühendislik Bilimleri eğitimi, Meslek eğitimi, Genel eğitim, olmak suretiyle 4 ana bileşenle tertiplenmiştir.

Gereken Genellikler

Üniversite imtihanlarında yeterli puanı alabilmek.

Kazanılacak Ünvan

Geomatik Mühendisi.

Çalışma alanlari

Dünyada bulunduğu ve benzeri ülkemizde de Coğrafi Bilgi Teknolojileri sektörü süratle ilerleyen ve büyüyen sektörler arasındadır. Bu sebep ile Geomatik Mühendisleri amacıyla iş sahası çok geniştir. Kamu kurumları ile özel sektör kuruluşlarında, başta Coğrafi/Kent/Arazi/Afet Bilgi Sistemleri, altyapı, inşaat, imar, tertipleme, seyir, enerji, etraf, orman, ulaşım, savunma endüstri ve tesirleşim sektörleri olmak suretiyle, geniş bir yelpaze amacıylade çalışma imkânına sahiptirler. Özel sektör dışında Geomatik Mühendislerinin istihdam edilebileceği kamu kurumlarından birtakımları; Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Belediyeler, İller Bankası Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü, Harita Genel Komutanlığı, Devlet Hava Meydanları İşletme Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, İl Özel İdareleri, Orman ve Su İşleri Bakanlığı.

Mutlaka İnceleyin  Felsefe Grubu Öğretmenliği Nedir Hakkında Bilgi

Özel Koşul Varmı

Bölümümüzde okuyacak öğrenciler amacıyla rastgele bir özel şart lüzummemektedir. Bunun yanı sıra bölümü tercih edecek öğrencilerin çizim yapabilme yecildeği, 2 ebatlı çizim yapılmış cisimleri ve biçimleri 3 ebatlı algılayabilme zihinde canlandırabilmesi, cisimler ve biçimler arasında bağlantı kurabilme becerisi sahip olması, sabırlı ve ilgili olması, iyi bir izlenimci olması, açık havada çalışmaktan ve seyahatten hoşlanması, inceleme gerçeklştirmeyi sevmesi ve detaya ilgi yapabilmesi ve hassas olması beklenmektedir.

Staj Var mı

20 ‘şer iş gününden toplam da da 40 işgünü staj yapılması mecburidir.

YAZAR HAKKINDA

Mustafa YILMAZ Mustafa YILMAZ Hacettepe Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunuyum. Fizik derslerine girdiğim için ana dalım fizik olmakla beraber biyoloji ve kimya konusuna da hakimim. Ayrıca, öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerle iletişimim sayesinde diğer dersler konusunda da yardımcı olabilirim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Puan Hesaplayın
  • YORUM