Dil Öğrencileri Lys’ye Nasıl Hazırlanmalıdır?

Dil Öğrencileri Lys’ye Nasıl Hazırlanmalıdır?

Dil öğrencileri lise grubu içinde her zaman en az mevcutlu sınıflarda, en verimli, en elit ortamlarda eğitim gören gruptur. Okulda başarı olarak hep ağırlığı hissedilen dil sınıfı, üniversiteye girişte de diğer alanlardaki öğrencilere göre daha avantajlıdırlar. Tüm lise mezunları arasında sayıları az olduğu için üniversite için rakip sayıları da azdır. Ayrıca sınıfları kalabalık olmadığından dil sınıfları için her ders özel ders gibi geçmektedir. İşte bu koşullar göz önünde bulundurulduğunda dil sınıfı öğrencisinin ortalama bir çalışma ile iyi bir üniversiteye giriş yapması olanaklıdır.

Yabancı Dil Sınavı Neleri Kapsar?

 • Bir yabancı dili öğrenmek, bilmek çok uzun zaman ve emek gerektirmektedir. Ana dilde bile anlaşılamayan, bilinmeyen sözcükler, ifadeler çıkabildiğine göre yabancı bir dili öğrenmede işin biraz zor ve meşakkatli olduğu açıktır. Dil sınavına hazırlanmak ile bir yabancı dili öğrenmek farklı alanlardır ve farklı gereksinimleri bulunmaktadır. Zira yabancı dil sınavı seksen sorudan oluşur ve o sınavdan yüksek puan almak kişinin yabancı dil bilme seviyesini göstermez. Ancak şuan hali hazırda eğitim sisteminde sınavlarla ölçülen bir başarı çarkı olduğuna göre, ne kadar iyi İngilizce ya da Almanca konuşabildiğinin hiçbir önemi kalmamış, sınavda kaç tane dilbilgisi sorusuna doğru yanıt verdiğin önemli hale gelmiştir. Oysaki dil bir iletişim aracıdır ve dili ne kadar iyi bilindiği nasıl iletişim kurduğuyla ölçülmelidir.
 • Yabancı dil sınavında kırk sekiz tane soru okuduğunu anlama, yani paragraf sorusudur. Her hangi bir konuda bir paragraf verilir ve öğrenciden bu parçayı anlayıp parça ile ilgili soruları doğru yanıtlaması beklenir. Bu bölüm nispeten daha objektiftir ve öğrenci her sözcüğü anlayamasa da en azından genel anlamı kavrayarak soruları yanıtlayabilir.
Mutlaka İnceleyin  Uzmanından Ders Çalışma Önerileri

dil-ogrencileri-lysye-nasil-calismali

 • Bir diğer bölümde yirmi adet dilbilgisi ve sözcük bilgisi sorusu bulunmaktadır. Bu bölümde öğrenciler, yabancı dil ile ilk karşılaşılan andan itibaren öğrenilen tüm dilbilgisi kurallarından sorumludur. Ayrıca ileri seviye sözcük bilgisini sınayan akademik ve spesifik alanlarla ilgili çok ayırt edici sözcükler bu bölümdedir.
 • Üçüncü bölümde ise on iki tane çeviri sorusu ile karşılaşılır. Bu çeviriler genel olarak sınava giren öğrencilerin çoğu tarafından kolaylıkla yapılabilen cümle ve metinlerdir. Çeviri bölümünde zorlanan bir dil öğrencisiyle karşılaşmak çok da olası değildir.
 • Yabancı dil sınavlarındaki soru ağırlıklarına bakıldığında soruların yüzde sekseninin sözcük bilmekten geçtiği rahatlıkla görülebilir. Zira bir cümledeki sözcüklerin anlamlarını bilen öğrenci paragrafı rahatlıkla anlayabilir, çeviriyi daha kolay yapar ve sözcük bilgisini ölçen sorularda başarılı olur. Bu sözcük bilgisini edinmek ve sözcük dağarcığını geliştirmek için öncelikle o hedef dilde yazılmış makale, tanıtım yazısı, kitap ya da dergiler sıklıkla okunmalı ve bilinmeyen sözcüklerin anlamları bulunup yazılmalıdır. Bir de otobüste, metroda, evde, sokakta o dilde şarkılar dinlenmeli ve videolar izlenmelidir. Bu şekilde sadece sözcüklerin anlamları değil, nerede ve hangi biçimlerde kullanıldıkları da rahatlıkla anlaşılabilir. Ve bir sözcüğe anlam katan onun yanında birlikte kullanıldığı sözcüklerdir anlayışıyla düşünüldüğünde şarkılar, filmler, videolar dil öğrenmedeki en önemli yardımcıdır denilebilir.

YAZAR HAKKINDA

Mustafa YILMAZ Mustafa YILMAZ Hacettepe Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunuyum. Fizik derslerine girdiğim için ana dalım fizik olmakla beraber biyoloji ve kimya konusuna da hakimim. Ayrıca, öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerle iletişimim sayesinde diğer dersler konusunda da yardımcı olabilirim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

8 yorum

 1. Hocam merhabalar, ben mezuna kaldım.
  Sizin hazırladığınız eşit ağırlık ygs-lys programını 15 Haziran’dan itibaren uyguluyorum.
  Sizin planladığınız takdirde gidersem; 24. haftada YGS geliyor, ama bende bu tarih 23-29 Kasım oluyor yani 4 ay boş kalıyorum YGS’den önce.

  Ve 31. haftada 11-17 Ocak’a denk geliyor. Zamanları uyumsuz yani nasıl ayarlanmalı?

  • Sydro; 24.haftadan itibaren, soru çözümü ve bol tekrarla ilerle. Programa ara ver.
   Ygs sonrası kaldığın yerden devam et.
   Bir başka şık da; Ygs’den 1 ay önceye kadar programı uygula.
   Sonra bol soru ve tekrarla 1 ayı tamamlayıp, ygs öncesinde soru çözüp, kalan zamanda programa devam edebilirsin.

 2. hocam benim okulumda dil bölümü yok ama ben hem sözel derslerini hem dil derslerini birden götürüyorum nasıl çalışmalıyım sizce

 3. Hocam merhaba ben 11. Sınıfım bu sene bi dönem gitti bile ben nasıl kelime ezberleyeceğimi bilmiyorum bu konuda çok sıkıntı çekiyorm yardımcı olur musunuz
  Teşekkürler.

 4. Hocam ben 12.sinif dil bölümü öğrencisiyim . Dershaneye ne ygs icin ne de lys 5 icin gitmiyorum. Ygs acisindan fazla telasim yok cunku 9. 10 .11de derslerime calistim . Ingilizcede tum gramer konularini da gördüm . Ygs den yana sıkıntım yok fakat lys5 te cok sıkıntım var. Ingilizce denemelerinde 55 netin uzerine cikamadim. Bana fil sinavina nasil calışacagimi söyleseniz cok iyi olur hocam tesekkur ederim 🙂

 5. Merhaba hocam ben dil öğrencisiyim seneye ygs-lys ye gireceğim ama bi çalışma planım yok yardımcı olurmusunuz

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Puan Hesaplayın
 • YORUM