DGS Yeni Sistem

DGS Yeni Sistem

2018 yılında ÖSYM önderliğinde yapılacak olan sınavlara hazırlanan kişiler, sadece konular ve puan hesaplama hakkında değil, sınav sistemleri hakkında da araştırma yapmaları gerekmektedir. Çünkü, geçtiğimiz yıldan itibaren eğitim ve sınav sisteminde köklü değişiklikler yapılmaya başlamıştır. Bundan dolayı da adayların sınav sistemlerini takip etmesi önemlidir. 2018 yılında yapılacak olan DGS için de kişilerin yeni sistemi takip etmesi gerekmektedir. DGS yeni sistem hakkında ilk dikkat çeken durum ise, sınav sorularının hazırlanma şeklidir.

DGS yeni sistem için detaylara bakıldığı zaman, sınavın yine sözel ve sayısal bölümlerden yapılacağını söyleyebiliriz. Adaylar 120 sorudan oluşacak bu sınava girdiklerinde, toplam 140 dakikalık sürede bu soruları cevaplamak durumunda kalacaklar. Test halinde yapılacak olan bu sınavda, ağırlıklı olarak sayısal ve sözel içerikli sorulardan oluşmaktadır. Yeni sistemde meydana gelen ilk değişiklik ise, sözel bölümde meydana gelmektedir. Çünkü, sözel bölüm için hazırlanan sorularda, daha önceki dönemlerde ağırlıklı olarak bilgiler sorulurken, şimdi akıl yürütme üzerine daha ağırlıklı sorular hazırlanacaktır.

Yeni sisteme yönelik yapılan bu düzenlemelere bakıldığında görüleceği gibi, adayların sadece bilgi üzerine değil, anladıklarını yorumlama üzerine de çalışma yapmaları gerekmektedir. Şuan yapılan yorumlara bakıldığı zaman geçmiş yıllara göre daha fazla cümlede anlam konusu geleceği görülmektedir. Yani, paragraf sorusu olarak adlandırılan ve uzun metinlerin anlaşılması şeklinde karşınıza çıkan bu sorularda, 2018 yılındaki DGS sınavında çok fazla karşılaşacaksınız.

Mutlaka İnceleyin  2018 TYT Türkçe Konu Dağılımı

YAZAR HAKKINDA

Mustafa YILMAZ Mustafa YILMAZ Hacettepe Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunuyum. Fizik derslerine girdiğim için ana dalım fizik olmakla beraber biyoloji ve kimya konusuna da hakimim. Ayrıca, öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerle iletişimim sayesinde diğer dersler konusunda da yardımcı olabilirim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Puan Hesaplayın
  • YORUM