DGS Puan Hesaplama? DGS Puan Nasıl Hesaplanır?

DGS Puan Hesaplama? DGS Puan Nasıl Hesaplanır?

2018 yılında DGS sınavına giriş yapacak olan kişiler, hazırlıklarını yaparken, katılım gösterdikleri denem sınavlarını kendileri kolay bir şekilde hesaplayabilmektedirler. ÖSYM tarafından belirlenen DGS puan sistemi için gereken kat sayıları öğrendikten sonra yapılacak bu hesaplama işleminde, sözel sayısal ve eşit ağırlık puanlarının hesaplama işlemlerinde kullanacağınız kat sayıları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.
DGS Sözel: (Sözel Net x 1.681) + (Sayısal Net x 0.315) + (Ağırlıklı Ön Lisans Başarı Puanı x 0.6)
DGS Sayısal: (Sözel Net x 0.336) + (Sayısal Net x 1.575) + (Ağırlıklı Ön Lisans Başarı Puanı x 0.6)
DGS Eşit Ağırlık: (Sözel Net x 1.009) + (Sayısal Net x 0.945) + (Ağırlıklı Ön Lisans Başarı Puanı x 0.6)
DGS puan sistemi için kişilerin dikkat etmesi gereken kat sayılar ve bölümlere göre kişilerin kendi puanlarını nasıl hesaplayacakları yukarıdaki gibidir. Ağırlıklı ön lisans başarı puanı hakkında bilgisi olmayan kişiler, ortalama bir değer belirterek de puan hesaplaması yapabilirler. Bunun için bölümünü iyi bir ortalama ile bitiren kişiler 80, orta bir derecede bitirenler 65 ve son sıralarda tamamlayan kişiler de 50 olarak belirtebilirler)
Sınav sonrasında netleri ile puan hesaplaması yapacak olan kişilerin, iptal kararı verilmiş sorulara dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü, sınav sonrasında ÖSYM Başkanlığı’nın almış olduğu iptal kararlarında, sorular devre dışı bırakılacak ve geçerli soruların puanları üzerinden, tekrar bir hesaplama yapılması gerekecektir.

Mutlaka İnceleyin  DGS Metalurji ve Malzeme Mühendisliği (İÖ) Taban Puanlari 2019 - 2020 Güncel

YAZAR HAKKINDA

Mustafa YILMAZ Mustafa YILMAZ Hacettepe Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunuyum. Fizik derslerine girdiğim için ana dalım fizik olmakla beraber biyoloji ve kimya konusuna da hakimim. Ayrıca, öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerle iletişimim sayesinde diğer dersler konusunda da yardımcı olabilirim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Puan Hesaplayın
  • YORUM