DGS Bölüm Başvurusu

DGS Bölüm Başvurusu

Meslek yüksek okulları ve açık öğretim programlarının ön lisans bölümlerinden mezun olan kişilerin, okudukları bölümü tamamlayabilmeleri ve dört yıllık üniversite mezunu olabilmeleri için, her yıl düzenlenen DGS (Dikey Geçiş Sınavı) sınavına girmeleri gerekmektedir. DGS bölüm başvurusu için gerekli olan bu şartın tamamlanabilmesi için 2018 yılındaki sınav, 8 Temmuz tarihinde yapılacak ve adayların da başvurularını 16 ve 24 Mayıs tarihlerine kadar internet üzerinden yapması gerekmektedir.
DGS bölüm başvurusu için adayların sınav sonuçlarını almaları ve yine internet üzerinden tercihlerini yapmaları gerekmektedir. Tercih yapan öğrencilerin sonuçlarının hangi tarihlerde açıklanacağı, üniversite kayıtlarının hangi tarihlerde yapılacağı ve hangi evraklar ile birlikte kayıt işlemlerinin tamamlanacağı belirtilmektedir. Her yıl yayınlanan ÖSYM takvimini takip ederek, başvuru tarihlerinin güncellenme durumlarından da haberdar olabilirsiniz.
DGS sınavı sonrasında tercih yapan ve istediği bölümü tamamlamak için üniversite kontenjanlarına yerleşen kişilerin, kayıt işlemlerinde şu belgeleri hazırlamaları gerekmektedir.
Kayıt İçin Gerekli Evraklar
Ön lisans diplomasının aslı veya yeni tarihli alınacak mezuniyet belgesi.
Onaylanmış transkript
Onaylı ders içerikleri (2 suret ve 1 tanesi onaylı)
6 adet vesikalık fotoğraf
Askerlik durum belgesi (1995 ve öncesinde doğmuş erkek adaylar için.)
Nüfus cüzdanının aslı ve bir adet fotokopisi.
Üniversitede bölüm kayıtlarının yapılabilmesi için istenen evraklar bu şekildedir. Kayıt işlemi yapıldıktan 1 gün sonra ise, öğrencilerin üniversitelerine giderek, öğrenci numaraları ve belgelerini almaları gerekmektedir.

Mutlaka İnceleyin  Muhasebe ve Finans Bölümü

YAZAR HAKKINDA

Mustafa YILMAZ Mustafa YILMAZ Hacettepe Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunuyum. Fizik derslerine girdiğim için ana dalım fizik olmakla beraber biyoloji ve kimya konusuna da hakimim. Ayrıca, öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerle iletişimim sayesinde diğer dersler konusunda da yardımcı olabilirim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Puan Hesaplayın
  • YORUM