Sınav Sistemleri
Geleceğin için
Yükseköğretim Kurumları Sınavı Rehberlik Sitesi
Bayramda Nasıl Çalışmalıyım?
Sosyal Medyada Paylaş
4 Ağustos 2017
Sınav Sistemleri

Bayramda Nasıl Çalışmalıyım?

Bayram Tatilinde Nasıl Ders Çalışmalıyım? Bayramlar, insanları bir araya getiren, insanlar arasındaki  paylaşımları, sevgi ve saygıyı artıran, gelenek ve göreneklerimizi yaşattığımız günlerdir. Bayram günlerinde çocuklar örf ve adetlerimize göre hem bayram coşkusunu yaşamalı  hem de derslerini çalışarak dersleriyle ilgili eksikliklerini tamamlamalıdırlar. Bayramda çocuklarımız bazı kurallara dikkat ederek verimli bir şekilde çalışabilir ve derslerde istedikleri başarıyı yakalayabilirler.

bayramda-nasıl-çalışmalıyımUygun bir çalışma ortamı hazırlayın:
Bayramda ya da başka zamanlarda ders çalışacağınız zaman dikkat edilecek  en önemli husus uygun ders çalışma ortamının hazırlanmasıdır. Çalışma yeriniz sessiz sakin bir yer olmalı, kesinlikle çalışma odasında kişinin dikkatini dağıtacak televizyon, bilgisayar, cep telefonu gibi araçlar bulunmamalı, oda  yeterince ışık ve hava almalı, odada kişinin ders çalışırken kullanacağı her türlü araç gereç hazır bulunmalı ve çalışılacak yer düzenli, derli toplu olmalıdır.

Ders programı yaparak zaman ayarlaması yapın:

Verimli ders çalışabilmek için  zaman ayarlaması yapılmalıdır. Bayramda  büyüklerinizi ziyaret etmek ve dinlenmek dışında muhakkak ders içinde zaman ayırmalı ve ders çalışmak için program oluşturmalısınız. Verimli bir ders programı oluşturacaksanız şu kurallara dikkat etmelisiniz.

1.Programınıza hangi derse kaçar saat çalışacağınızı yazmalısınız. Başarısız olunan derslere programınızda  daha ağırlık vermeli ve onların ders çalışma saatlerini uzun  tutmalısınız.

2.Programınızı hazırlarken iki zor dersi  arka arkaya koymamalısınız. Bu derse olan ilginizi dağıtır ve ders veriminizi düşürür.

Mutlaka İnceleyin  Lys Edebiyat Kaynak Önerileri

3-Programınızda muhakkak ders aralarını belirtmeli ve bu ders aralarına uymalısınız.

4 Programınızda  geçmiş konuları tekrar edecek  zamanları da belirtmelisiniz, unutmayın tekrar edilmeyen konular  çabuk unutulur.

5. Programınızda hazırlamanız gereken ödev ya da projeler varsa onlara da yer vermelisiniz.

6-Programınızda  sınav tarihlerini dikkat çekecek şekilde belirtmelisiniz. Böylece sınava ne kadar kaldığını görür ve  ona göre eksiklerinizi giderirsiniz.

Ders çalışma sisteminizi belirleyin

Herkesin  bir dersi öğrenme zamanı farklı olduğu kadar dersi öğrenme şekli de farklıdır. Bir kişinin hemen öğrendiği dersi başka bir kişi daha zor öğrenebilir. Bu nedenle ders için ayrılacak süre ve ders çalışma şekli kişiden kişiye değişir. İşte bu durumda herkesin zaman ayarlamasını  ve çalışma sistemini kendine göre  ayarlaması ve uygulaması gerekmektedir.

Özellikle kişinin çalışma sistemini belirlemesi daha verimli çalışması ve derslerinde başarılı olması için çok önemlidir. Örneğin bazı kişiler dersi yazarak çabuk öğrenir, bazı kişiler de dersi okuyarak  öğrenir. Burada önemli olan kişinin doğru metodu bulup uygulamasıdır.

Dikkatinizi Uyanık tutun ve Derse Konsantre olun

Bayram tatilinde olsanız bile, bu tatil gününde arkadaşlarınızla gezmek ya da televizyon izlemek size daha cazip gelse bile sorumluluğunuzun bilincinde olmalısınız ve bu tatil günlerini başarısız olduğunuz dersleri çalışmak ya da eksik konularınızı gidermek için kullanmalısınız.

Bunun içinde ders çalışırken olabildiğince dikkatinizi derslerinize  vermelisiniz. Derslere iyice konsantre olmadan çalışırsanız derslerinizi kolayca öğrenemezsiniz ya da  istediğiniz çalışma verimini alamazsınız.

Mutlaka İnceleyin  Ygs Geri Sayım Başladı

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır