Başarılı Öğrenci Olmak

Başarılı Öğrenci Olmak

BAŞARILI ÖĞRENCİLİK

Hayatın verimli geçirilmesi gereken en özel alanlarından biri de öğrenciliktir. Öğrencilik dönemini çok başarılı geçiren öğrenciler olduğu gibi başarısız geçiren öğrenciler de vardır. Başarısız geçirilen bir öğrencilik döneminde yaşanılan sıkıntılar yetmezmiş gibi bu durum gelecekte de öğrenciler için farklı sorunlar teşkil etmektedir. Başarısız bir öğrenci toplumumuzda hem toplumsal anlamda hem de akademik anlamda umduğunu bulma konusunda sıkıntılar yaşayacaktır. Değişen dünya düzeniyle birlikte para çok önemli bir alanı kapsar duruma gelmiş durumdadır. Çok para kazanmak için çok başarılı bir öğrencilik geçirme gibi bir kural yoktur. Ancak başarılı bir öğrenim hayatı geçirmek öğrencinin ilerideki hayatını mutlaka etkileyecektir. Öğrenci istediği, arzuladığı hayata başarılı bir öğrencilik geçirdiği takdirde bir adım daha yaklaşacaktır.

Okul hayatında başarılı olmanın en verimli yolu ise ders çalışmaktır. Öğrenci ders çalışarak başardım demeyi çok arzulamaktadır. Ancak bu duruma ulaşmak zannedildiği kadar kolay bir durum değildir. Etrafta çeldirici hususlar dolaşırken ders çalışmaya odaklanmak büyük bir karakter göstergesidir. Bu çağda ise bu durum oldukça kıymetlidir. Ders çalışmaya başlayabilmek için kişinin motivasyonunu tam manasıyla yakalaması ise çok önemlidir. Motivasyon için ise kişinin ders çalışmayı içten bir şekilde istemesi gereklidir. Başka bir ifadeyle ders çalışma içselleştirilmelidir. Ders çalışarak başarılı olmak kişiyi toplumda parmakla gösterilen biri haline getirir. Ancak ders çalışarak nasıl başarılı olunacağı, öğrencilik hayatının ya da akademik hayatın nasıl başarı basamaklarından oluşacağı konusu ise siz öğrenciler arasında bir türlü formülü bulunmayan bir olgu haline gelmiş durumdadır. Başarılı bir öğrencilik yaşamı için ise derlediğimiz bazı formüller şunlardır:

Mutlaka İnceleyin  TYT ve YKS Ders çalışamayanlar Adapte Olamayanlar için Öneriler
  • Ders en iyi derste öğrenilir. Bu kıstas en çok üniversite dönemlerinde hissedilen bir olgudur. Bu konuya az sonra ayrıntılı bir şekilde değinecek olursak öncelikle dersin her türlü derste öğrenileceği konusu her dönemde karşımıza çıkar. Yaşımız kaç olursa olsun bir öğretmenden dinlemekle kendin okumak arasında dağlar kadar fark vardır. Üniversite döneminde dediğimiz gibi bu daha net karşımıza çıkmaktadır. Üniversite öğrencileri devamsızlıklarını sonuna kadar kullanarak dönem sonunda bulacakları notlarla dersleri geçeceklerini düşünürler. Dersleri geçmeyi başarsalar bile ne kadar zorlandıkları gecelerini gündüzlerine katıp çalıştıkları göz önündedir. Ancak daha önce o dersi dinlemiş olsalardı bu kadar çalışmak zorunda kalmayacaklardı. Bu sebeplerden dolayı dersleri çok iyi dinleyin.
  • Öğretmenlerinizden ders dinlerken anlamadığınız noktalarda soru sormaktan korkmayın. Ders dinlerken kaçırdığınız bir nokta belki de tüm konuya olan bağlantınızı koparabilir noktaya gelebilir. Bu sebepten kaynaklı olarak kesinlikle anlamadığınız anlardan çekinmeyin.
  • Başarılı bir öğrencilik yaşamak ve bununla övünmek istiyorsanız kesinlikle çalışma esnasında çalışmaktan başka bir şey yapmayın. Çalışma dışındaki işlemlerinizi çalışma sonrasına bırakın bu şekilde etkili bir çalışma gerçekleştirirsiniz.
  • Çevrenizdeki insanlardan kaçmayın. Kendinizi kesinlikle dışarıya kapatmayın. Gerek sportif gerekse kültürel faaliyetler sizlere sosyalleşme sağlayacaktır. Başarı hikayelerinin çoğunda sosyal bir kişilik göze çarpar. Bu yüzden sosyal olun.
  • Başarılı bir öğrencilik tabi ki çalışmaktan geçer ancak bilgilerin sürekli taze kalması da son derece önemli bir husustur. Bilgileri taze bırakabilmek içinse bol ders tekrarı olmazsa olmaz bir kuraldır. Yapılacak her tekrar sizlere yol, su, elektrik olarak mutlaka geri dönecektir.
  • Başarının ders çalışmaktan geçeceğini çok gez dile getirdik ancak etkili bir çalışma için ders çalışma ortamının uygun olması yine olması gereken en önemli özelliklerdendir. Sizlerin dikkatini dağıtacak ortamlar motivasyonunuzu kötü etkileyecektir. Motivasyonunuzun kötü etkilenmesini istemiyorsanız ortamınızı iyi seçin.
Mutlaka İnceleyin  Ygs Puanları Nasıl Hesaplanır?

YAZAR HAKKINDA

Mustafa YILMAZ Mustafa YILMAZ Hacettepe Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunuyum. Fizik derslerine girdiğim için ana dalım fizik olmakla beraber biyoloji ve kimya konusuna da hakimim. Ayrıca, öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerle iletişimim sayesinde diğer dersler konusunda da yardımcı olabilirim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Puan Hesaplayın
  • YORUM