Almanya Üniversiteleri için Avantajlar

Almanya Üniversiteleri için Avantajlar

Yurtdışındaki üniversiteler bünyesinde öğrenim görmek isteyen öğrencilerin sayılarında her geçen yıl artış bulunuyor. Almanya üniversiteleri de son yıllarda oldukça fazla rağbet görüyor. Çünkü Almanya’da okumak isteyen kişinin Avrupa’da üniversite kültürünü inşa eden ve Frankfurt ekolüne sahip olan Almanya’yı tercih etmesi,  okumak istediği alanda ilerlemesi adına vermiş olduğu doğru bir kararı ifade eder; zira tarihte çok az millet, bilime, sanata Almanlar kadar katkı yapmıştır. Özellikle, Orta Çağ sonrası Avrupa’yı inşa eden Almanlar, birçok bilim dalının kurucusu olmayı da başarmışlardır. Almanların bu başarıları, halihazırdaki üniversite çalışmalarında ve kültürlerinde de devam etmektedir.

Almanya’da eğitim görürken,

  • Öğrenciler haftada 20 saat çalışma imkanına sahiptirler.
  • Üniversitelerin lisans programarı 3 ve 3,5 yıl arasındadır.
  • Öğrenciler üniversiteledeki bedava eğitim fırsatlarından yararlanabilirler.
  • Öğrenciler Almanca bilgisine ihtiyaç duymadan da eğitime başlayabilirler.

Almanyada üniversite okumak için iyi derecede yabancı dil bilmeye veya yüklü miktarda para sahibi olmaya gerek bulunmaz; çünkü Almanya’daki birçok üniversitenin dil hazırlık bölümü bulunur ve bu üniversitelerin kalitesi tartışılmaz derecede ortadadır. Bununla beraber ülkedeki üniversitelerin çoğu eğitimini Almanca yapmaktadır ve bazı okullarda İngilizce eğitim veren programlar da bulunur; şayet kişi İngilizce dil kursu almak isterse bu kurs, Türkiye’deki muadillerine oranla çok daha düşük fiyatlara edinilebilir.

Almanya’da Yüksek Lisans Fırsatları

Almanyada yüksek lisans yapmak, Türkiye’deki vakıf üniversitelerinde yüksek lisans yapmaktan daha avantajlı gözükmektedir.  Öte yandan, Almanya’nın haricinde diğer batı ülkelerinde de aynı şekilde ücretsiz yüksek lisans fırsatı ile karşılaşmanız zordur. Özellikle son dönemde sıkça tercih edilen İngiltere, Kanada gibi ülkelerde çok yüksek eğitim masrafları talep edilir. Almanya’da ise durum asla bu şekilde gelişmez, üniversiteler yüksek lisans için öğrencilerden sömestr ücreti talep etmemektedirler.

Mutlaka İnceleyin  Sayısal Öğrencileri İçin Ygs & Lys Ders Çalışma Programı

Almanya’da yüksek lisans eğitimi görmenin beraberinde getirdiği birçok avantaj bulunur bu avantajlardan en önmlisi hem Almancayı hem de İngilizceyi birarada öğrenebilme imkanıdır. Ayrıca haftalık çalışma izni sayesinde, öğrencilerin yüksek lisans boyunca harçlıklarını çıkarabilme imkanı da bulunmaktadır.

YAZAR HAKKINDA

Mustafa YILMAZ Mustafa YILMAZ Hacettepe Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunuyum. Fizik derslerine girdiğim için ana dalım fizik olmakla beraber biyoloji ve kimya konusuna da hakimim. Ayrıca, öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerle iletişimim sayesinde diğer dersler konusunda da yardımcı olabilirim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Puan Hesaplayın
  • YORUM