Sınav Sistemleri
Geleceğin için
Yükseköğretim Kurumları Sınavı Rehberlik Sitesi
Üniversiteye Yeni Geçiş Sistemi
Sosyal Medyada Paylaş

Üniversiteye Yeni Geçiş Sistemi

Üniversiteye Yeni Geçiş Sistemi

 

Milyonlarca öğrenci eski sistemin rafa kaldırılmasının ardından heyecanla yeni üniversiteye geçiş sistemini bekliyordu. Yeni Üniversiteye Geçiş sistemin adı ‘’Yükseköğretim Kurumları Sınavı’’ yani kısaca YKS olarak adlandırılıyor. Yeni sistem adaylar üzerindeki sınav stresini azaltmayı planlıyor ve adayların yeterliliklerini tam olarak ölçmeyi hedefliyor. Yükseköğretim Kurumları Sınavı  sadece 1 gün sabah ve öğle oturumları yapılarak bir gün içerisinde bitirilecek.

Sınavın Detayları Aşağıdaki Yazıda

 

Eski YGS’nin yerine geçecek olan sınava Temel Yeterlilik Testi ( TYT) adı veriliyor. Adaylar bu sınavda sadece 40 Türkçe ve 40 Temel Matematik sorularından sorumlu tutulacak. Eski sınava göre soru sayısı yarıya indi. YÖK bu sınavla adayların temel yeteneklerini ölçmeyi hedefliyor. Sınava giren adaylar eğer tercih yapmazlarsa bu sınav sonuçları 2 yıl geçerli sayılacak. Lisans tercihi yapmak isteyen adaylar ise bu ilk oturumda 180 barajını geçmeleri gerekmetedir. Bu oturumlarda  adaylara ortalama 1,5-1,7 dakika soru başına süre verilecektir. İkinci oturum ise  40 Türkçe, 40 Matematik, 40 Fen, 40 Sosyal sorusu olacaktır. Sınav öğle oturumunda yapılacaktır.

Adayların puanlamaları ise ilk sınavın %40’ı diğer sınavın ise tercih yapacakları alana göre değişecektir. Bu ise şu şekilde olacaktır:

  • Sözel bölümler için puan hesaplaması TYT’nin yüzde 40’ı Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya ve Sosyal Bilimler testlerinin yüzde 60’ı;
  • Eşit Ağırlık bölümleri için TYT’nin yüzde 40’ı Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya ve Matematik testlerinin yüzde 60’ı;
  • Sayısal bölümler için TYT’nin yüzde 40’ı; Matematik ve Fen Bilimleri testlerinin yüzde 60’ı;
  • Yabancı dil bölümleri için TYT’nin yüzde 40’ı; Yabancı dil sınavının ise yüzde 60’ı baz alınacak.
Mutlaka İnceleyin  YGS LYS Öğrencileri Yaz Tatilinde Nasıl Çalışmalı?

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır