2018 YKS TYT ve AYT Soru ve Cevapları

2018 YKS TYT ve AYT Soru ve Cevapları

2018-YKS Temel Yeterlilik Testi (TYT) Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı

2018-YKS Alan Yeterlilik Testleri (AYT) Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı

 

2018 YKS TYT ve AYT soru ve cevapları yayımlandı.

Türkiye’de 3 milyon adayın beklediği gün geldi çattı. Dün ve bu sabah saatlerinden itibaren adaylar imtihana girmek amacıyla yollara koyuldular. Bu mühim imtihanlar ardından 2018 YKS soruları en çok aratılan hususların başında gelecek. Vatandaşların bir merak ettiği husus ise ‘2018 YKS –TYT imtihan soruları ne vakit yayınlanacak? sorusu geliyor. ÖSYM resmi sitesinden YKS sorularını yayınlayacağı tarihi duyurdu. Peki TYT imtihan soruları ne vakit açıklanacak?

YKS’DE BARAJ PUANI KAÇ?

Yaklaşık 2 buçuk milyon öğrencinin gireceği 2018 YKS sınavı baraj puanı belli oldu. Buna göre oluşturulan resmi açıklamalar kapsamında Yükseköğretim Kurumları Sınavın barajını geçmek amacıyla en az TYT’de 150’yi geçmek, Alan Yeterlilik Testi’ndeki (AYT) 180’i geçmeleri gerek. Yani öğrenciler girdikleri sınavda TYT’den 15 net AYT’den 20 net gerçekleştirme zorunda.

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN

Sınavdan çıkan adaylar TYT sorularını ve cevaplarını merak ediyor. Öğrenciler soru ve cevapları öğrenip TYT neticeleri açıklanmadan puanını hesaplamak istiyor. YKS neticeleri 31 Temmuz’da açıklanacak.

PUANLARIN KULLANIMI NASIL OLACAK?

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim uygulamalarını tercih edebilecekler.

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan çeşitleri ile öğrenci alan lisans uygulamaları ile beraber TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans uygulamalarını tercih edebilecekler.

Mutlaka İnceleyin  Ücretsiz 6. Sınıf Matematik Testi

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olmayan adayların yalnızca ön lisans uygulamalarını tercih etme hakları bulunmaktadır. Bu adayların SAY, SÖZ, EA, DİL puanı ile öğrenci alan lisans uygulamalarını tercih etme hakları yoktur.

Özel beceri sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim uygulamalarına başvurabilmek amacıyla de TYT puanının 150 ve üzeri (engelli öğrenciler amacıyla 100 ve üzeri) olması gerekmekte.

TYT’de elde edilen 200 ve üzeri puan, iki sene süre ile geçerlidir. Uygulamaya yönelik usul ve esaslar, YÖK doğrulusunda belirlenecek.

YAZAR HAKKINDA

Mustafa YILMAZ Mustafa YILMAZ Hacettepe Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunuyum. Fizik derslerine girdiğim için ana dalım fizik olmakla beraber biyoloji ve kimya konusuna da hakimim. Ayrıca, öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerle iletişimim sayesinde diğer dersler konusunda da yardımcı olabilirim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Puan Hesaplayın
  • YORUM